Apatosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Apatosaurus
Apatosaurus2.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Apatosaurus ajax
Marsh, 1879
Synonymá
Brontosaurus, Elosaurus
Apatosaurus louisae by durbed.jpg
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Apatosaurus (po slovensky aj brontosaurus[1], pričom latinský názov Brontosaurus je len mladšie synonymum vedeckého názvu Apatosaurus – pozri nižšie) bol veľký bylinožravec, sauropod zo skupiny Diplodocidae. Poznáme aj pravdepodobného priameho predka Apatosaura, bol ním o niečo menší Eobrontosaurus, žijúci v rovnakej oblasti o niečo skôr. Samotný Apatosaurus sa vyskytoval v troch druhoch pred 155 až 148 miliónmi rokov. Našli ho na západe Spojených štátov.

Znaky[upraviť | upraviť zdroj]

Stavbou tela značne pripomínal rod Diplodocus, no disponoval mohutnejšou stavbou tela. Podobne ako ostatní zástupcovia čeľade Diplodocidae ani Apatosaurus nedokázal dvíhať krk nad úroveň pliec, ďalej disponoval podlhovastou hlavou s nozdrami vysoko na lebke a mal bičovitý nadstavec na konci chvosta, ktorým sa členovia čriedy medzi sebou azda dorozumievali, prípadne sa bránili pred dravcami.

V priemere boli zástupcovia druhov rodu Apatosaurus 18 až 21 m dlhí a vážili 15 až 20 ton. Druh Apatosaurus ajax dosahoval dĺžku až 25 metrov a vážil skoro 30 ton.

Apatosaurus[upraviť | upraviť zdroj]

Rekonštrukcia brontosaura (s nesprávnou hlavou).

Apatosaurus excelsus, teda jeden z druhov, ktoré dnes zaraďujeme pod rod Apatosaurus, bol spočiatku, t. j. v rokoch 1879 až 1903, klasifikovaný ako Brontosaurus excelsus, čiže ako samostatný rod Brontosaurus (doslova „hromový jašter“). V roku 1903 sa však zistilo, že patrí do rovnakého rodu ako starší nález Apatosaurus ajax, čiže do rodu Apatosaurus. Podľa taxonomických pravidiel priority sa teda od roku 1903 tento druh správne volal Apatosaurus excelsus a názov Brontosaurus sa tak stal mladším synonymom názvu Apatosaurus. Napriek tejto zmene sa v literatúre ešte dlhé roky označoval Apatosaurus excelsus ako Brontosaurus (excelsus).

K nalezom Brontosaura excelsa, spočiatku nebola nájdená hlava. Preto dochádzalo až do 70. rokov 20. storočia pri prezentácii kostier tohto druhu v múzeách (a následne aj na obrázkoch v knihách a podobne) k chybe spočívajúcej v tom, že druh mal nasadenú (zobrazenú) nesprávnu hlavu, a to najčastejšie hlavu rodu Camarasaura. Tento omyl spustil autor pôvodného opisu Brontosaura excelsa, ktorý v jednom múzeu v USA prezentoval druh doplnený o takúto chybnú hlavu, bez toho, aby uviedol, že tak urobil.

Apatosaura aj Brontosaura pomenoval Othniel Charles Marsh na základe dvoch, relatívne kompletných nálezov, na konci 70. rokov 19. storočia.

Podľa štúdie z roku 2015 je však rod Brontosaurus predsalen platný samostatný rod (teda ho treba klasifikovať oddelene od rodu Apatosaurus) a patria doňho tri druhy Brontosaurus excelsus (predtým nazývaný: Apatosaurus excelsus), Brontosaurus yahnahpin (predtým nazývaný: Eobrontosaurus yahnahpin alebo Apatosaurus yahnahpin) a Brontosaurus parvus (predtým nazývaný: Elosaurus parvus alebo Apatosaurus parvus).[2]

Za synonymá rody Apatosaurus a Brontosaurus vyhlásil Elmer Samuel Riggs[3], za samostatné rody ich znova vyhlásil Tschopp et al. 2015.[2]

Popularita[upraviť | upraviť zdroj]

Dlhé desaťročia bol Brontosaurus bezkonkurenčne najpopulárnejší dinosaurus, ktorý sa často objavoval v rôznych filmoch a publikáciách o praveku. Objavil sa napr. už v nemom filme Willisa O'Briena Stratený svet (1925) a nedávno napr. v remaku King Konga z roku 2005. Štafetu najpopulárnejšieho dinosaura prevzal po brontosaurovi vďaka úspechu filmu Jurský park tyranosaurus.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. porov. napr. Apatosaurus. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 1999. 696 s. ISBN 80-224-0554-X. Zväzok 1. (A – Belk).
  2. a b https://peerj.com/articles/857/
  3. BRINKMAN, Paul. Bully for Apatosaurus. Endeavour, Volume 30, Issue 4, December 2006, strany 126 – 130, december 2006, [cit. 2012-09-10]. DOI:10.1016/j.endeavour.2006.10.004 (po anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]