Wikipédia:Krčma/Podpora/Archív 2010

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Otázka - editprotected[upraviť | upraviť kód]

Mal by som otázku. Existuje na skwiki niečo ako je na commons editprotected. Hľadal som no nič som nenašiel. Ďakujem --Tommyv580 12:01, 4. január 2010 (UTC)

OK, tak nejaku vytvorim.A tak nie, v tom kóde sa absolútne nevyznám. --Tommyv580 13:12, 4. január 2010 (UTC)

Ja by som to urobil takto, len by som to preložil. A každé Wikipedia:... by som dal na Wikipédia:... . A vytvoril {{Pagetype}}

--SVALNAC 19:51, 4. január 2010 (UTC)

Je to vobec potrebne? sk.wiki ma (a mala by mat) minimum fullyprotected clankov. Preto mi zavadzanie a pouzivanie tejto sablony pride zbytocne. --Bonnifac 20:14, 10. január 2010 (UTC)
Ja si myslím,že áno. Pretože, keď chce cudzí prispievateľ upozorniť na preklep tak si to nikto nevšimne. Diskusia k Wikipédii:GNU Free Documentation License Musel som nato upozorniť aby si to všimli v posledných úpravách.--Tommyv580 19:11, 14. január 2010 (UTC)
Zmenil som trochu nazor, ked som nasiel tie tisicky zamknutych stranok Špeciálne:ZamknutéStránky, problematicka je hlavne uplna uzamknutost, nahodne clanky: 1 2 3 4, sablony: 5, ale aj diskusne stranky 6!! Editacne vojny snad utichli, preto stranky mozu byt odomknute. Ci nato upozornim tymto vypisom, na nastenke spravcov, alebo navrhovanou sablonou, je to uplne jedno - vzdy musi spravca zabezpecit odomknutie, pripadne drobnu opravu clanku. A ci si on pozrie nejaku krcmu, nastenku, kategoriu vytvorenu sablonou alebo rucne prezrie diskusie uplne zamknutych strankok, ze to ma spravit, zalezi od neho. Ale dost polemizovania.
Sablona veci nijak vyznamne nepomoze, urcite by bolo principialne prinosnejsie udrzovat zoznam zamknutych stranok na minime a obcas pozriet ich diskusne stranky, ci niekto nieco nepotrebuje. --Bonnifac 00:14, 16. január 2010 (UTC)
Dakujem Bubamare za reakciu odomykanim --Bonnifac 21:57, 24. január 2010 (UTC)
Nuž, zamknutých stránok je mnoho a je pravda, že tie zamknutia spätne nekontrolujeme. Posnažím sa to ešte prejsť a čo bude prijateľné, odomnem. Veď, zamknúť sa dá, ak bude treba naspäť. --–Bubamara 22:15, 24. január 2010 (UTC)

Zrusenie konta[upraviť | upraviť kód]

Dobry den! Ako si mozem zrusit konto na Wikipedii? Dakujem!

Daniel Dluhy, 01.02. 2010, 23:18

Dobrý deň. Na wikipédii nie je možné zrušiť účet. --ra1n 22:23, 1. február 2010 (UTC)
Ra1n, to je podľa mňa chyba. Dá sa niekde/niekomu napísať e-mail, kde by sa to navrhlo? Resp. niekde prerokovať. --MARIÁN (NAPÍŠ MU) 15:32, 12. február 2010 (UTC)
Ahoj. Chybou by som to nenazval, taká je koncepcia wikipédie → teda v zmysle, že všetky príspevky musia byť priradené k nejakým identifikátorom (účet, IP). Ak si to myslel tak, že by sa to mohlo spraviť, môžeš skúsiť napísať na bugzillu ako new feature/request. S pozdravom --ra1n 16:08, 12. február 2010 (UTC)

Ale na vymazanom účte nezáleží, bude predsa zobrazovať jeho meno, aj keď bude zmazaný, nie? --Kolacik 18:30, 18. február 2010 (UTC)

Mozete si nechat vymazat vlastnu redaktorsku stranku, vlozite na nu sablonu {{Zmazať lebo}} napr. v tvare {{Zmazať lebo|na vlastnu ziadost}}. Jej historia ostane viditelna uzsiemu okruhu ludi, spravcom. Uplne odstranenie niektorych konkretnych uprav voci vsetkym, nie vsak celeho uctu, mozno riesit cez en:Wikipedia:Oversight z tam uvedenych dovodov. Inak je to ako Ra1n pisal, zrusenie uctu je proti koncepcii Wikipedie. --Bonnifac 18:53, 18. február 2010 (UTC)

Číslo prekladu[upraviť | upraviť kód]

Prosím, pomôžte mi, už dlhšie si lámem hlavu nadtým, že odkiaľ zistím pri konkrétnom preklade (často z de-wiki), že o aké číslo verzie z ktorej som prekladal, sa jedná. Doteraz som bol v tom, že to číslo je dátum vo formáte napr. dneska 27022010, ale v históriách úprav som zaznamenal zmeny. Čiže keď vkladám túto šablónu, kde nájdem to číslo, ktoré je potrebné vyplniť miesto otáznikov.

{{Preklad|de|Článok| ??? }}

Ďakujem. Rudko 13:24, 27. február 2010 (UTC)

  • Daj si históriu a klikni na dátum tej úpravy. Číslo verzie je na konci http odkazu. --Vegetator 13:30, 27. február 2010 (UTC)
  • Čítaj tu: Pomoc:História stránky, bod 8. Napr. Dortmund. Táto verzia u nás, ak vznikla prekladom z de, vychádza časovo z tejto verzie na de wiki. Šablóna bude v tvare: {{Preklad|de|Dortmund|59707784}} . Klikneš v článku na de wiki na Versionen/Autoren, a potom na
(Aktuell) (Vorherige)  17:20, 4. Mai 2009 Helfmann (Diskussion | Beiträge) (161.921 Bytes) (→Regelmäßige Veranstaltungen: war schon in der Liste) (entfernen) [automatisch gesichtet]

číslo verzie nájdeš v hornom okienku, kde píšeš webovú adresu. --–Bubamara 13:42, 27. február 2010 (UTC)

Zrušenie vlastného wiki-účtu[upraviť | upraviť kód]

„Na wikipédii nie je možné zrušiť (ani vlastný) účet ... taká je koncepcia wikipédie,“ napísal ra1n. Nuž, rovnaká (koncepčná) absurdita ako nesmieť si očistiť vlastnú topánku, keď nechtiac šliapnem do (psieho) exkrementu. --(Starý) Račan 07:16, 3. marec 2010 (UTC)

Ku zvyšku toho útočného príspevku sa vyjadrovať nebudem, ale jedna technická pripomienka. Jednotlivé úpravy článkov sú prepojené s redaktorom (v prípade neregistrovaného s jeho IP adresou). A po zrušení účtu ostanú plávať vo vzduchu? --chiak 07:33, 3. marec 2010 (UTC)

Milý chiak, po zrušení účtu (Starý) Račan by nemalo čo plávať vo vzduchu, lebo aj tie dve-tri svoje úpravy, čo som urobil v dobrej/naivnej viere, že wikipedia je otvorené médium, som zrušil, aby som sa od cenzurovanej sk.wikipedie náležite a úplne dištancoval. --(Starý) Račan 07:53, 3. marec 2010 (UTC)

Tie úpravy nezmizli. Stále sú napr. tu. Mimochodom, čo je nejasné na tom, že Wikipédia je encyklopédia a nie zbierka odkazov na externé stránky? --chiak 08:09, 3. marec 2010 (UTC)
Tvoje príspevky ako (Starý) Račan. Zatrpkol si kvôli zmazanému odkazu na blog, ktorý môže byť iste zaujímavý pre občanov na webovej stránke ich mestskej časti, umiestnený v encyklopédii je však nevhodný. Dokonca odkazovať na blog sa neodporúča, pokiaľ autorom blogu nie je známy a vierohodný expert v danom odbore. --–Bubamara 08:12, 3. marec 2010 (UTC).
Úpravy (Starého) Račana z „viditeľnej“ wikipedie zmizli, to, na čo odkazuješ, je len záznam o nich. A na tom, že wikipedia je encyklopédia nie je nič zlé, no čo je zlé na odkazoch na externé stránky? Veď na to sú určené časti hesiel ako „Referencie“ a „Externé odkazy“. Alebo nie? --(Starý) Račan 08:18, 3. marec 2010 (UTC)
Bubamara, ty si expertka dokonca aj na zatrpknutie??? --(Starý) Račan 08:18, 3. marec 2010 (UTC)
Mimochodom, ne/vhodnosť odkazu na blog som neriešil. Odkaz tam dal ktovie-kto-ktovie-kedy, ja som ho len opravil tak, aby neukazoval do luftu, keďže sa medzičasom zmenil vlastník subdomény, na ktorej bol plublikovaný. --(Starý) Račan 08:20, 3. marec 2010 (UTC)

Je to s krizikom po funuse, ale keby to niekto potreboval, tak je tu moznost zakupit za mile slovo od byrokrata Vanish... --Bonnifac 20:46, 17. marec 2010 (UTC)

Nahranie obrázka (c) na Wikipédiu[upraviť | upraviť kód]

Dobrý deň! Poprosil by som skúsenejších redaktorov o radu, ako postupovať pri nahrávaní obrázka s neslobodnou licenciou na Wikipédiu (obrázok k filmu, samozrejme s povolením). Treba v ponuke nahrania obrázka na Wikipédiu vybrať Licencovanie Obrázok obalu knihy, CD, DVD do jeho článku alebo článku autora? Taktiež by som sa chcel opýtať, či je potrebné preposlať kópiu e-mailu s povolením na e-mail slovenskej Wikipédie, uvádzaný pri erboch? Vopred ďakujem za odpoveď! --Sečovce 14:39, 27. máj 2010 (UTC)

Pozri Wikipédia:Politika_výnimiek#Nevyhovujúce_súbory a wikimedia:Resolution:Licensing policy/Sk: jediný možný postup je že autor uvoľní screenshot pod povolenými licenciami. Vasiľ 15:33, 27. máj 2010 (UTC)
V tomto prípade by som požiadal o výnimku - autor ani nemôže povoliť (pravdupovediac by som to od neho ani nežiadal) uverejnenie fotky pod slobodnou licenciou, keďže ide o fotku z filmu na ktorý sa viaže plné autorské právo. So súhlasom by to však podľa mňa nemal byť problém, jednoducho by som obrázok nahral len na slovenskú Wikipédiu, odoslal kópiu e-mailu na adresu Wikipédie (ako dôkaz). Takto to predsa funguje aj inde (na iných internetových stránkach, v médiách) a nie je to proti zákonom SR. Budem rád, ak sa vyjadrí viacero redaktorov, lebo má táto problematika zaráža...
Napr. na anglickej či inej Wikipédii s takýmito prípadmi nemajú problém, prečo sa potom my obmedzujeme. Ide v prvom rade o encyklopédiu (teda ak som to správne pochopil) a snahou autorov by malo byť dosiahnutie čo najväčšej výpovednej hodnoty - teda aj dopĺňanie obrázkov s (c). V zahraničných Wikipédiách (najmä anglickej) sa stretávam s tým, že sú pri filmoch plagáty, fotky, kresby napr. z kníh, emblémy rôznych organizácii a politických strán... prečo potom my obmedzujeme naše schopnosti ponúknuť čo najväčšiu informačnú hodnotu pre čitateľa? Vopred ďakujem za Vaše príspevky k tejto problematike. --Sečovce 14:51, 28. máj 2010 (UTC)
Odpoveď k obrázkom na anglickej mutácii máš tu: Fair use. Prevažná väčšina Wikipédií v súčasnosti dodržiava prísne slobodné licencovanie odkedy je v platnosti nová licenčná politika. Obrázok článok ilustruje, nie je jeho nosnou/podstatnou časťou. --–Bubamara 15:45, 28. máj 2010 (UTC)
Vďaka za odkaz, tie paragrafy som si prešiel niekoľkokrát, stále som v nich však nenašiel zmienku o tom, že b bolo protiprávne uvádzanie obrázku (alebo niečoho iného) bez súhlasu autora. Chápem, že obrázok nie je nosná konštrukcia článku, ale zasa vrámci princípu S obrázkom je text krajší je pre čitateľa (ktorý napr. vôbec nepozná licenčnú politiku Wikipédie) pútavejší. Uvediem príklad s už spomínanými filmami:
Samozrejme je to len čiste ilustračný príklad, ale zmysel dúfam každý pochopí. Podľa duchu myšlienky novej licenčnej politiky by sme tak nemohli pridávať ani erby miest a obcí, ale tie tu sú a pritom spôsob ich pridávania je rovnako zákonný ako aj u ostatných obrázkov. Napr. v článku o Policajnom zbore by podľa mňa viac ladilo legálne získané logo od Ministerstva vnútra, ako fotka loga z kapoty policajného auta. Neviem, očakávam búrlivú debatu na túto tému, čomu budem len rád, lebo tento problém je podľa mňa dosť závažnou brzdou (o ktorej som doteraz nevedel) slovenskej Wikipédie. --Sečovce 20:49, 28. máj 2010 (UTC)
No ono to má svoje úskalia, lebo obrázky často treba, ale obrázky mi nepripadajú byť zrovna ten najväčší problém, ktorým by slovenská wikipédia trpela. Čo konkrétne je nedostatkom voľných obrázkov podľa teba brzdené? Mali by sme radšej rozbehnúť Wikipédia:WikiProjekt Fotografovanie, ako tu dávať neslobodné obrázky.--Pelex 11:45, 29. máj 2010 (UTC)
  • Netvrdím, že je to najväčší problém na slovenskej Wikipédii, ale podľa mňa je to vážny predpoklad tvorby kvalitnej encyklopédie. Viem, že Wikipédia sa snaží byť slobodná, teda obsahovať len slobodné obrázky, ale pri niektorých veciach to tak neide. Napr. logá športových klubov, inštitúcii, politických strán či podobne sa nedajú získať ako slobodné obrázky a rozhodne nie je najkrajšie ich fotiť a potom dať na stránku, hoci je to zatiaľ jediný spôsob (takto som vybavil to logo PZ. Výnimku tvoria erby, prečo by potom podobným spôsobom nemohli byť pridané aj iné obrázky s (c)? Táto vec sa mi zdá nelogická - akoby na rovnaké rozdielne spôsoby. Myslím si, že okrem kvality článku ide aj o jeho vzhľad a obrázky tam určite urobia svoje. Nedá sa to nejako zmeniť? Hlasovaním, napríklad? Ďakujem. --Sečovce 15:23, 29. máj 2010 (UTC)
Erby sú na sk Wikipédii "výnimkou" len preto, lebo ich nik doteraz nedoriešil. Nemožno ich brať ako bernú mincu. --–Bubamara 15:27, 29. máj 2010 (UTC)

Autorske prava obrazkov[upraviť | upraviť kód]

Dobrý deň! Chcem poslať email s licenciou na voľné sprístupnenie obrázkov, ale nikde nemôžem nájsť vzorové znenie textu. Prosím teda, aby ste mi sem dali odkaz ako by mal tento email vyzerať, kam ho treba poslať? Tie obrázky potom treba vložiť do prílohy? --Redblack1* 13:10, 18. október 2010 (UTC)

Tu --peko 16:34, 18. október 2010 (UTC)

vloženie obrázku[upraviť | upraviť kód]

Dobrý deň,

chcela som pridať do galérie fotografiu môjho kokeršpaniela - neviem ako. Poradíte mi? Ďakujem. --[[Špeciálne:Príspevky/20:54, 31. október 2010 (UTC)Dana

Šablóna:Geobox nový parameter[upraviť | upraviť kód]

Do nemeckého infoboxu mi chýba parameter kanál (ako vodná cesta). Poprosil by som pod parameter river doplniť rozšírenie o tento parameter, aby som mohol v nemeckých infoboxoch podopĺnať informácie o vodných cestách. V Nemecku je tých priekopov viacej. Ďakujem Rudko 10:14, 14. december 2010 (UTC)

Ktorý geobox myslíš? Geobox river? Alebo river v Geobox settlement? --chiak 10:17, 14. december 2010 (UTC)

Sorry, že som to tak nepresne napísal. Myslím to druhé, parameter do Geoboxu Settlement, doplniť pod river. Rudko 10:42, 14. december 2010 (UTC)