William Giauque

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nositeľ Nobelovej ceny
Nositeľ Nobelovej ceny
William Francis Giauque
americký chemik
Narodenie12. máj 1895
Niagara Falls, Ontário, Kanada
Úmrtie28. marec 1982 (86 rokov)
Berkeley, Kalifornia, USA
Alma materUniversity of California, Berkeley

William Francis Giauque (* 12. máj 1895, Niagara Falls – † 28. marec 1982, Berkeley) bol americký chemik, ktorý v roku 1949 získal Nobelovu cenu za chémiu za „príspevky na poli chemickej termodynamiky“. Prakticky celé svoje vzdelávanie a kariéru strávil na Kalifornskej univerzite v Berkeley.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Kanade, ale jeho rodičia boli Američania, a tak sa vrátili späť do USA. Navštevoval štátne školy prevažne v Michigane. Po smrti jeho otca v roku 1908 sa s rodinou presťahoval späť do Niagara Falls. Tam vyštudoval Niagara Falls Collegiate Institute a začal pracovať v rôznych elektrárňach, ale nebol veľmi úspešný.

Nakoniec ho ale prijala Hooker Electro-Chemical Company v Niagara Falls v New Yorku, kde bol zamestnaný v laboratóriu. Práca ho bavila a rozhodol sa stať chemickým inžinierom.

Po dvoch rokoch vo firme začal študovať na Kalifornskej univerzite v Berkeley, kde v roku 1920 získal titul B.S. (Bachelor of Science, bakalár vied). V roku 1922 získal Ph.D. v chémii.

Aj keď sa pôvodne chcel stať inžinierom, začal sa pod vplyvom Gilberta N. Lewisa zaujímať o výskum. Vďaka svojim vynikajúcim výsledkom sa stal v roku 1922 v Berkeley inštruktorom chémie a po niekoľkých rokoch rôznych stupňov profesúry sa v roku 1934 stal plnohodnotným profesorom chémie. Do dôchodku odišiel v roku 1962.

Pri práci na Ph.D. sa začal zaujímať o tretí termodynamický zákon. Hlavným cieľom jeho výskumov bolo pomocou testov dokázať, že tento zákon je základným prírodným zákonom. V roku 1926 vymyslel metódu, pomocou ktorej by šlo pozorovať teploty menšie ako jeden kelvin. K tomuto účelu vynašiel vlastný magnetický chladič a k absolútnej nule sa priblížil bližšie, než mnoho vedcov považovalo za možné.

Jeho výskum entropie kyslíka viedol k objavu izotopov kyslíka 17 a 18 v Zemskej atmosfére.

V roku 1932 si vzal Muriel Frances Ashleyovú, s ktorou mal neskôr dvoch synov.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku William Giauque na českej Wikipédii.