Arthur Harden

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Arthur Harden
Arthur Harden
Anglický biochemik

Narodenie 12. október 1865
Manchester, Anglicko
Úmrtie 17. jún 1940 (74 rokov)
Bourne End, Anglicko
Nositeľ Nobelovej ceny

Arthur Harden (* 12. október 1865, Manchester – † 17. jún 1940, Bourne End) bol anglický biochemik. V roku 1929 získal spolu s Hansom von Euler-Chelpinom Nobelovu cenu za chémiu za objav fermentácie cukrov a fermentívnych enzýmov.

Začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Arthur Harden sa narodil v Manchestri Albertovi Tyas Hardenovi a Elize Macalisterovej. Harden navštevoval strednú školu v Tettenhalle (Staffordshire) a v roku 1882 nastúpil na Owensovu Univerzitu (dnes Univerzita v Manchestri) kde v roku 1885 aj promoval.

Výskum[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1886 Harden získal Daltonove chemické štipendium a strávil rok spolupracujúc s Ottom Fischerom v Erlangene. Neskôr sa vrátil do Manchestru ako prednášajúci, kde ostal až do roku 1897 kedy bol vymenovaný do novozaloženého Britského inštitútu Preventívnej medicíny, ktorý sa neskôr stal Listerovým inštitútom. V roku 1907 bol vymenovaný za riaditeľa Biochemického oddelenia a ostal ním až do dôchodku v roku 1907 (vo výskume naďalej pokračoval).

V Manchestri Harden študoval správanie svetla v zlúčeninách oxidu uhličitého a chlóru. Po vstupe do inštitútu, svoje metódy aplikoval pri skúmaní biologických úkazov ako chemické správanie baktérií a alkoholická fermentácia. Študoval rozpadové produkty glukózy a kvasiniek, a produkoval niekoľko článkov na tému antiskorbutových vitamínov.

Arthur Harden bol v roku 1926 pasovaný za rytiera, získal niekoľko čestných doktorátov a ako člen Kráľovskej spoločnosti v roku 1935 získal Davyho medailu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]