Zane Grey

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zane Grey
americký spisovateľ
Zane Grey
Osobné informácie
Narodenie31. január 1872
 Zanesville, Ohio, USA
Úmrtie23. október 1939 (67 rokov)
 Altadena, Kalifornia, USA
PodpisZane Grey, podpis (z wikidata)
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Zane Grey
(plné texty diel autora)
Spolupracuj na CommonsZane Grey
(multimediálne súbory na commons)

Zane Grey, celým menom Pearl Zane, Grey (* 31. január 1872, Zanesville, Ohio, USA – † 23. október 1939, Altadena, Kalifornia) bol americký spisovateľ, známy predovšetkým románmi z divokého západu.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Zanesville, v malom mestečku v štáte Ohio . Mesto založil jeho prastarý otec Ebenezer Zane, ktorý tam mal prax ako zubný lekár. Potom ako precestoval americký západ sa začal intenzívne zaujímať o jeho históriu. Už v roku 1902 mu vyšiel prvý článok v časopise, ale na svoj veľký literárny úspech si musel počkať niekoľko rokov. V roku 1910 vyšiel jeho román Dedičstvo Púšte, ktorý sa stal bestsellerom. V najbližších rokoch nasledoval jeden úspech za druhým, napríklad Jazdci Fialovej Šalvie, alebo Pohraničná Légia, ktorá bola nadšene prijatá publikom a následne niekoľkokrát sfilmovaná..

Stal sa najpredávanejším autorom a jedným z najvýznamnejších predstaviteľov amerického westernu v prvých štyroch desaťročiach 20. storočia.

Jeho romány opisovali život na divokom západe romantizovane a pohľad na jeho dobývanie bol hlavne pohľadom "bieleho muža". Skutočná história je v jeho dielach skreslená. Popri románoch o divokom západe písal aj o ďalších témach, napríklad o rybolove

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Zane Grey

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]