Zavedenie eura

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zavedenie eura je oficiálne nahradenie určitej meny ako zákonného platidla v štáte menou euro. V pôvodných krajinách eurozóny sa uskutočnilo 1. januára 1999 (bezhotovostný styk) ako aj 1. januára 2002 (bankovky a mince), na Slovensku sa uskutočnilo 1. januára 2009.

Predpokladom na zavedenie eura je splnenie tzv. konvergenčných kritérií.

Termín[upraviť | upraviť zdroj]

V pôvodných krajinách eurozóny prebehlo zavedenie eura v dvoch časových okamihoch: 31. decembra 1998, kedy boli určené konverzné kurzy v eurozóne, a 1. januára 2002, kedy boli uvedené eurobankovky a euromince a pôvodné meny boli stiahnuté. V krajinách, ktoré do eurozóny vstúpili neskôr zavedenie eura prebieha v jeden časový okamih - formou takzvaného Veľkého tresku, napr. na Slovensku 1. januára 2009.

Legislatíva[upraviť | upraviť zdroj]

Zavedenia eura sa riadi predovšetkým troma nariadeniami Rady (ES): č. 1103/97, č. 974/98 a č. 2866/98.

Na Slovensku sa zavedenie eura navyše riadi predovšetkým zákonom č. 659/2007 Z.z. o zavedení meny euro na Slovensku a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tzv. [slovenský] generálny zákon) a Národným plánom zavedenia eura. Zmena súm uvedených v korunách na eurá sa však skôr či neskôr bude týkať prakticky každého slovenského zákona obsahujúceho sumy uvedené v korunách.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]