Zuzana Karasová (spisovateľka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 17:18, 13. jún 2015, ktorú vytvoril TeslaBot (diskusia | príspevky) (úvod: norm.; -kat. Narodenia (rieši dnv); +kat. Osobnosti z Bratislavy; kat. norm; IB norm.; wl. dátum)
Zuzana Karasová
Zuzana Karasová
Osobné informácie
Narodenie24. október 1954 (68 rokov)
 Bratislava, Slovensko
Dielo
DebutPersonal Prison Letters or Mooning over the Garden (2005)

Zuzana Karasová (* 24. október 1954, Bratislava) je slovenská spisovateľka a historička umenia.

Vyštudovala a v roku 1984 promovala na Filozofickej Fakulte Univerzity Komenského v odbore veda o výtvarnom umení. Jej špecializáciou bola po dlhé obdobie architektúra 19. storočia a pamiatková starostlivosť. Tejto téme zostala verná aj vo svojej počiatočnej publikačnej činnosti. Neskôr počas pôsobenia lektorky v Slovenskej národnej galérii obohatila svoje odborné zameranie o vizuálne umenie a hlasový prejav. V roku 1999 bola prijatá na rovnakej fakulte na postgraduálne štúdium, ktoré z osobných dôvodov nedokončila. Časť jej rigoróznej práce o stavbách a dostavbách veží bola publikovaná v roku 2000 v časopise ARS.

Tvorba

V roku 2003 sa rozhodla písať a publikovať výhradne v anglickom jazyku. V roku 2005 bola publikovaná jej knižná prvotina Personal Prison Letters or Mooning over the Garden („Súkromné väzenské listy alebo blúznenie o raji“). Kniha je napísaná vo forme nedatovaných listov, adresovaných autorke z nemenovaného amerického väzenia.

Druhá kniha Zuzany Karasovej nazvaná Lucy's Uncommon Companion („Luciin nezvyčajný spoločník“) je román, ktorého dej sa odohráva koncom 19. storočia v Anglicku. Je tu vykreslených viac ako desať postáv a samotná autorka sa zúčastňuje deja ako pestúnka dievčaťa Lucie.

Obidve knihy Zuzany Karasovej sú ilustrované jej vlastnými ilustráciami. Návrhy na ich obálku tiež pochádzajú z autorkinej dielne, keďže okrem písania sa venuje aj maľovaniu obrazov a kresleniu. Okrem mena Zuzana Karasová používa aj meno Zuzana „Q“ Karasová.

Externé odkazy