Zuzana Karasová (spisovateľka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zuzana Karasová
Zuzana Karasová
Osobné informácie
Narodenie24. október 1954 (68 rokov)
 Bratislava, Slovensko
Dielo
DebutPersonal Prison Letters or Mooning over the Garden (2005)

Zuzana Karasová (* 24. október 1954, Bratislava) je slovenská spisovateľka a historička umenia.

Vyštudovala a v roku 1984 promovala na Filozofickej Fakulte Univerzity Komenského v odbore veda o výtvarnom umení. Jej špecializáciou bola po dlhé obdobie architektúra 19. storočia a pamiatková starostlivosť.[1] Tejto téme zostala verná aj vo svojej počiatočnej publikačnej činnosti. Neskôr počas pôsobenia lektorky v Slovenskej národnej galérii obohatila svoje odborné zameranie o vizuálne umenie a hlasový prejav. V roku 1999 bola prijatá na rovnakej fakulte na postgraduálne štúdium, ktoré z osobných dôvodov nedokončila. Časť jej rigoróznej práce o stavbách a dostavbách veží bola publikovaná v roku 2000 v časopise ARS.[2] Žije a tvorí v Bratislave.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2003 sa rozhodla písať a publikovať výhradne v anglickom jazyku. V roku 2005 bola publikovaná jej knižná prvotina Personal Prison Letters or Mooning over the Garden („Súkromné väzenské listy alebo blúznenie o raji“). Kniha je napísaná vo forme nedatovaných listov, adresovaných autorke z nemenovaného amerického väzenia.

Druhá kniha Zuzany Karasovej nazvaná Lucy's Uncommon Companion („Luciin nezvyčajný spoločník“) je román, ktorého dej sa odohráva koncom 19. storočia v Anglicku. Je tu vykreslených viac ako desať postáv a samotná autorka sa zúčastňuje deja ako pestúnka dievčaťa Lucie.

Obidve knihy Zuzany Karasovej sú ilustrované jej vlastnými ilustráciami. Návrhy na ich obálku tiež pochádzajú z autorkinej dielne, keďže okrem písania sa venuje aj maľovaniu obrazov a kresleniu. Okrem mena Zuzana Karasová používa aj meno Zuzana „Q“ Karasová.

V roku 2013 bol publikovaný druhý román Zuzany Karasovej nazvaný Miscalculated Feelings („Nevypočítateľné pocity“). Je to príbeh mladého londýnskeho fotografa, ktorý prichádza do bájnej Atlantídy nájsť lásku svojho života. Jeho idolom je literárna postava Lady Chatterley z románu od D.H. Lawrence. Ilustrácie a návrh na obálku knihy sú opäť dielom autorky.

Štvrtá kniha Zuzany Karasovej nazvaná From Ruins to Mourning („Od ruín k zármutku“) bola publikovaná v roku 2019. Ako historička umenia v snahe povedať všetko čo stojí za to povedať o ruinách spôsobom akým sa píše próza použila autorka formu rozprávania a fiktívnych dialógov.

V súčasnosti autorka pracuje na svojom treťom románe nazvanom Powder-Blue Sands of Time („Svetlobelasé piesky času“).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Diplomové práce [online]. fphil.uniba.sk, [cit. 2020-03-09]. Dostupné online.
  2. Ústav dejín umenia SAV [online]. www.dejum.sav.sk, [cit. 2020-03-09]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]