Alergia: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
d Verzia používateľa 178.18.68.14 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Lenka64
Značka: rollback
Bez shrnutí editace
Riadok 27: Riadok 27:


== Peľová informačná služba ==
== Peľová informačná služba ==
Vo väčšine európskych štátov existuje [[peľová informačná služba]] (PIS), ktorá sleduje obsah peľov, poprípade i iných biologických objektov v ovzduší. V [[Česko|Českej republike]] je možné sledovať výskyt peľov v ovzduší a byť informovaný v týždenných predpovediach e-mailovým peľovým spravodajom <ref>[http://www.pylovasluzba.cz/Pylovy-zpravodaj-registrace Pylový zpravodaj pro ČR] zo stránok [http://www.pylovasluzba.cz/ Česká pylová informační služba]</ref>, alebo pomocou SMS <ref>[http://www.bez-alergie.cz/pylova-informacni-sluzba-SMS Pylová SMS pro ČR] zo stránok [http://www.bez-alergie.cz/ Bez-Alergie.cz]</ref>. Podobná služba funguje aj na Slovensku (www.alergia.sk), kde je k dispozícii aj peľový kalendár, záznamník prejavov alergie a kontakty na ambulancie.
Vo väčšine európskych štátov existuje [[peľová informačná služba]] (PIS), ktorá sleduje obsah peľov, poprípade i iných biologických objektov v ovzduší. V [[Česko|Česku]] je možné sledovať výskyt peľov v ovzduší a byť informovaný v týždenných predpovediach e-mailovým peľovým spravodajom <ref>[http://www.pylovasluzba.cz/Pylovy-zpravodaj-registrace Pylový zpravodaj pro ČR] zo stránok [http://www.pylovasluzba.cz/ Česká pylová informační služba]</ref>, alebo pomocou SMS <ref>[http://www.bez-alergie.cz/pylova-informacni-sluzba-SMS Pylová SMS pro ČR] zo stránok [http://www.bez-alergie.cz/ Bez-Alergie.cz]</ref>. Podobná služba funguje aj na Slovensku (www.alergia.sk), kde je k dispozícii aj peľový kalendár, záznamník prejavov alergie a kontakty na ambulancie.


== Pozri aj ==
== Pozri aj ==
* [[Alergická nádcha]]
* [[Alergická nádcha]]

== Referencie ==
== Referencie ==
<references />
<references />

== Externé odkazy ==
== Externé odkazy ==
{{projekt|wikt=alergia}}
{{projekt|wikt=alergia}}

Verzia z 09:01, 5. august 2018

Alergia je prehnaná, neprimeraná reakcia imunitného systému organizmu na látky, s ktorými sa bežne stretávame v našom prostredí. Je spôsobená nesprávnou aktiváciou protilátok zo skupiny imunoglobulínu E (IgE) vplyvom daného alergénu. Spektrum prejavov alergických reakcií je veľmi široké, od banálnej nádchy až po anafylaktický šok, ktorý môže skončiť i smrťou. Alergická reakcia je hypersenzitívna reakcia organizmu na antigény bežne prítomné v našom prostredí. Imunitná odpoveď je regulovaná aj neuroendokrinnými a psychickými vplyvmi, ako aj výživou. Malnutrícia, ale i nadbytočný príjem potravín môžu zvyšovať výskyt infekcií i rakoviny. Absencia proteínov, vitamínov a stopových prvkov, ako i prebytok mastných kyselín zhoršujú činnosť imunitného systému. Na imunitný systém má nepriaznivý vplyv aj okolité prostredie ak je znečistené exhalátmi alebo rôznymi chemikáliami – východným smogom (oxidy síry), alebo západným smogom (oxidy dusíka).

Slovo „alergia“ vytvorili lekári Clemens von Pirquet a Béla Schick v roku 1906.[1] Zaznamenali, že niektorí pacienti sú precitlivelí na bežne neškodné látky ako prach, peľ alebo niektoré potraviny. Tento fenomén nazvali alergia, podľa gréckych slov allos (iný alebo zmenený stav) a ergon (práca, reakcia, reaktivita).[2]

Prejavy a symptómy

Alergia je búrlivá lokálna alebo systémová reakcia na alergény. Lokálnymi príznakmi môžu byť:

Systémová alergická reakcia sa nazýva anafylaxia. V závislosti na miere závažnosti môže vyvolať kožnú reakciu, zúženie priedušiek, opuch, zníženie krvného tlaku a dokonca smrť.

Takzvaná senná nádcha je jedným z príkladov veľmi bežnej slabej alergie – veľká časť populácie trpí príznakmi sennej nádchy, keď je vystavená pôsobeniu peľu obsiahnutému vo vzduchu. Astmatici sú často alergickí na prach a roztoče. Okrem alergénov pochádzajúcich z okolitého prostredia, môžu byť alergické reakcie vyvolané i niektorými liekmi.

Atopia

Atopia je dedične založený sklon k alergii, má preto zreteľný rodinný výskyt. Typickými prejavmi atopie sú atopický ekzém (atopická dermatitída), peľová alergia (alergická nádcha a alergický zápal spojiviek a alergická astma). Atopici majú vrodenú schopnosť tvoriť vo zvýšenom množstve protilátky v triede IgE. Tieto IgE protilátky reagujú na alergény vonkajšieho prostredia (peľ, pleseň, roztoče atď.).

Dedičnosť

U dieťaťa, ktorého jeden rodič trpí alergiou, je riziko vzniku alergického ochorenia 30%. Ak sú alergici obaja rodičia, zvyšuje sa riziko na 60%. Môže sa ale stať, že dedičný základ „preskočí“ jednu generáciu.[3]

Pseudoalergia

Príznaky nádchy, astmy, urtiky, opuchov nemusia mať vždy alergický pôvod. Nie je tu zrejmá dedičná dispozícia, netvoria sa v zvýšenej miere IgE protilátky, pôvod týchto prejavov je mimo imunitný systém.

Peľová informačná služba

Vo väčšine európskych štátov existuje peľová informačná služba (PIS), ktorá sleduje obsah peľov, poprípade i iných biologických objektov v ovzduší. V Česku je možné sledovať výskyt peľov v ovzduší a byť informovaný v týždenných predpovediach e-mailovým peľovým spravodajom [4], alebo pomocou SMS [5]. Podobná služba funguje aj na Slovensku (www.alergia.sk), kde je k dispozícii aj peľový kalendár, záznamník prejavov alergie a kontakty na ambulancie.

Pozri aj

Referencie

  1. Clemens Peter Pirquet von Cesenatico na stránkach Whonamedit.com
  2. Alergie na stránkach Health On the Net Foundation
  3. Co je alergie zo stránok Alergie.cz
  4. Pylový zpravodaj pro ČR zo stránok Česká pylová informační služba
  5. Pylová SMS pro ČR zo stránok Bez-Alergie.cz

Externé odkazy

Zdroj

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Alergie na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).