Borovica horská: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Vegbot (diskusia | príspevky)
→‎top: infobox malé písmená
Bez shrnutí editace
Riadok 43: Riadok 43:


== Výzor ==
== Výzor ==
Borka hnedošedá, nelúpavá. [[Letokruh]]y svetlo zelené, neskôr hnedé až čiernošedé, holé. Ihličie po dvoch, husto obrastajú vetvy, 3-8 cm dlhé, kosákovito zahnuté, na obidvoch stranách s prieduchmi. [[Šuška|Šišky]] sú symetrické, jednotlivé alebo v lôžkach, vajíčkovo kuželovité, prisadnuté alebo krátko stopkovité.
Borka hnedošedá, nelúpavá. [[Letokruh]]y svetlo zelené, neskôr hnedé až čiernošedé, holé. Ihličie po dvoch, husto obrastajú vetvy, 3-8 cm dlhé, kosákovito zahnuté, na obidvoch stranách s prieduchmi. [[Šuška|Šišky]] sú symetrické, jednotlivé alebo v lôžkach, vajíčkovo kuželovité, prisadnuté alebo krátko stopkovité. Ihlice rastú na brachyblastoch po dvoch.


== Výskyt ==
== Výskyt ==

Verzia z 18:57, 25. apríl 2020

Borovica horská

Borovica horská.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Pinus mugo
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Borovica horská alebo kosodrevina (lat. Pinus mugo, Pinus montana, Pinus mughus, Pinus pumilio) je druh borovice. Je to ihličnatý strom krovistého vzrastu bez hlavného koreňa. Dorastá do výšky 1-2 metrov a vyskytuje sa prevažne v horských oblastiach nad hornou hranicou lesa, poprípade v nižších polohách na rašeliniskách alebo vrchovištiach.

Systematika

Borovica horská v širšom zmysle

V niektorých systémoch (nie však v tomto článku) zahŕňa borovica horská aj borovicu pyrenejskú a borovicu barinnú. Delenie potom vyzerá takto.

borovica horská (Pinus mugo):

alebo

borovica horská (Pinus mugo):

Borovica horská v užšom zmysle (kosodrevina)

Коsodrevina (teda predmet tohto článku) sa delí napr. takto:

Borovica horská (kosodrevina, Pinus mugo (subsp. mugo)):

  • P. mugo var. mugo (Alpy, Šumava, Jizerské hory, Krkonoše, Karpaty, vrchy Balkánu, Dinárske vrchy, Abruzzy).
  • P. mugo var. pseudopumilio (Česko, Schwarzwald)

Výzor

Borka hnedošedá, nelúpavá. Letokruhy svetlo zelené, neskôr hnedé až čiernošedé, holé. Ihličie po dvoch, husto obrastajú vetvy, 3-8 cm dlhé, kosákovito zahnuté, na obidvoch stranách s prieduchmi. Šišky sú symetrické, jednotlivé alebo v lôžkach, vajíčkovo kuželovité, prisadnuté alebo krátko stopkovité. Ihlice rastú na brachyblastoch po dvoch.

Výskyt

Na hornej hranici lesa, prevažne v zóne subalpínskej vegetácie, v Alpách, v severných a stredných Dinaridoch, v Karpatoch a pohoriach severného Balkánu. Okrem týchto hlavných oblastí sa vyskytuje izolovane v pohoriach Jura, Vogézy, Šumava, Jizerské hory, Tatry a Krkonoše, najnižšie v strednom Taliansku v pohorí Abruzzy. Veľmi často sa spontánne kríži s borovicou blatkou, borovicou pyrenejskou a borovicou sosnovou.

Iné projekty

Zdroje

  • Borovice kleč — Pinus mugo L. [online]. ZO ČSOP Alter meles, [cit. 2010-12-29]. Dostupné online. (česky)
  • Pinus mugo - borovice kleč (kosodřevina) [online]. [Cit. 2010-12-29]. Dostupné online. (česky)
  • FRANC, Petr. Rostliny: Pinus mugo 'Wintergold' - borovice kleč [online]. [Cit. 2010-12-29]. Dostupné online. (česky)