Borovica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Borovica
Borovica
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Pinus
L.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Borovica (lat. Pinus) je rod ihličnatých stromov. Má nerozpadavé šišky s veľkými semennými šupinami a dlhé ihličie. Je to najväčší rod čeľade borovicovité, obsahuje asi 100 druhov. Na území Slovenska sú rozšírené napríklad druhy borovica sosnová (Pinus sylvetris), borovica čierna (Pinus nigra) a borovica limbová (Pinus cembra). Ihličie jej opadáva každé 2-4 roky.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Korene majú väčšinou hlavný kolový koreň, ktorý sa vetví na mnoho postranných koreňov.

Vek borovíc býva rôzny podľa druhov, najstarší nielen medzi borovicami, ale aj medzi všetkými žijúcimi organizmami je borovica ostitá (Pinus aristata subsp. longaeva, ktorej dosiaľ žijúce exempláre sú staré takmer 5 000 rokov.

Ihlice borovíc vyrastajú z blanitej pošvy vo zväzočkoch po 2 - 5 a sú rôznej dĺžky (podľa druhu), od 2-3 cm (Pinus banksiana) až po 35 cm (Pinus engelmannii).

Semená sú opatrené krídlami (najčastejšie), alebo sú bezkrídle (oriešky). Klíčia väčšinou toho istého roku, pri niektorých druhoch (oriešky) však priliehajú.

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

Rod sa delí na 2-3 ďalšie podrody: Pinus (tzv. tvrdé borovice), Strobus (tzv. mäkké borovice). Niektorí (napr. Angličan Michael Frankis) udávajú ešte veľmi sporný podrod Ducampopinus. Tento podrod vyčlenil v 70. rokoch Kanaďan Pierre Landry, ale všetky doterajšie molekulárne genetické štúdie fylogenézy borovíc potvrdili iba podrody Pinus) a Strobus.

Druhy[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Borovica
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Borovica