Borovica Banksova

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
borovica Banksova
Pinus banksiana tree.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Pinus banksiana
Lamb., 1803
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Borovica Banksova (Pinus banksiana Lamb.), je severoamerický druh rodu Pinus (borovica) s dvoma ihlicami vo zväzku a s viacčlánkovanými letorastami (vytvára 2 lôžka za jedno vegetačné obdobie).

Synonymá[upraviť | upraviť zdroj]

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Detail šišky a ihlíc

Menší strom, niekedy kerovitého vzrastu, dorastajúci do 20 (25)m, kmeň často krivolaký (podľa pôvodu), vetvy nepravidelné, riedko zachvojené, dve lôžka v jednom roku. Kôra - tenká, čierno-šedá šupinatá borka. pupene smolnaté, 1 cm dlhé, letorasty žltkasté, neskôr sa sfarbujú do hneda. Ihlice po dvoch vo zväzku, veľmi krátke (obvykle 2-3 cm). Šišky prisadnuté, po 2-3 v lôžku, hladké, žltohnedé, neskôr šedé. Niektoré šišky sú serotínne (otvárajú sa napr. pri požiari), tzn., že zostávajú zavreté na strome aj s klíčnymi semenami viac rokov.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Zaberá celú severnú Ameriku od západného k východnému pobrežiu a tvorí tu rozsiahle lesy. V Kanade patrí medzi najrozšírenejšiu borovicu a zasahuje až k severnému polárnemu kruhu.

U nás sa vyskytuje občas aj v lesných porastoch, kam bola vo väčšom meradle pokusne vysadzovaná (na prelome 19. a 20. storočí spolu s americkými druhmi borovicou vejmutovkou a borovicou tuhou) ako náhrada za našu borovicu sosnovú, u ktorej boli v tej dobe pozorované veľké straty na sadeniciach.

Ekológia[upraviť | upraviť zdroj]

Tento druh patrí medzi pionierske druhy, tzn., že obsadzuje holé plochy a bezlesia, v mladosti (cca do 25 rokov) rýchlo rastie, potom sa jej rast spomaľuje a čoskoro začína plodiť. Vyskytuje sa v monokultúrach na chudobných, piesčitých a skalnatých stanovištiach. Je najodolnejšia proti zime a najskromnejšia v požiadavkách na pôdu a klímu.

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento druh sa hodí ako pionierska drevina všade tam, kde sú chudobné piesčité a skalnaté pôdy s nedostatkom vlahy. Používa sa na pestovanie v lignikultúrach (porasty určené pre produkciu biomasy s krátkym obmytím). Pre ich introdukciu je potrebné voliť správny pôvod (vhodnú provenienciu) - ako napokon pri použití väčšiny introdukovaných druhov. V poslednom období sa stále častejšie používa na záhradné a parkové výsadby, pretože svojim nepravidelným habitom vhodne kontrastuje pravidelným krivkám stavieb a výsadieb.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Borovice Banksova na českej Wikipédii.