Ján Černoch

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ján Černoch

Ján Černoch, ThDr. (maď. János Csernoch, rodná matrika uvádza Csernoh) (* 18. apríl 1852, Skalica – † 25. júl 1927, Ostrihom, Maďarsko) bol ostrihomský arcibiskup, kardinál, knieža prímas Uhorska.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa do rodiny Pavla Černocha a Alžbety, rod. Novákovej v Skalici č. p. 68 podľa vtedajšieho číslovania; za krstných rodičov mu boli Juraj Blaho a Anna Polakovič, rodičia budúceho bratislavského kanonika a slovenského kultúrneho pracovníka Pavla Blahu (1844 - 1938). Po ukončení gymnázia študoval teológiu vo Viedni. V roku 1874 bol vysvätený za kňaza. Ako farár pôsobil v Radošovciach a v Budapešti.

Prispieval do slovenských časopisov (Katolícke noviny, Kazateľňa a i.). Pozornosť maďarských vládnych kruhov vzbudil svojimi realistickými článkami v časopise Alkotmány (Ústava).

V roku 1880 sa stal profesorom teológie v Ostrihome. Vysvätený za biskupa bol v roku 1908, v roku 1913 sa stal ostrihomským arcibiskupom a v roku 1914 kardinálom.

Bol predstaviteľom politického katolicizmu, v rokoch 1901-1910 poslancom Uhorského snemu za Skalicu (vo farbách Zichyho ľudovej strany). Presadzoval spoluprácu katolíkov a kalvínov.

Svojim darom 5 000 zlatých Spolku sv. Vincenta v roku 1905 financoval výstavbu kultúrneho domu "Katolícky kruh" ("Slovenský dom") v Skalici podľa plánov architekta Dušana Jurkoviča. Prispieval aj na jeho prevádzku, hoci nesúhlasil s pročeskou orientáciou reprezentovanou Pavlom Blahom (bol s Černochom v príbuzenskom zväzku - synovcom syna jeho krstných rodičov). J. Blaho (syn P. Blahu) spomína na návštevu svojej matky u J. Černocha: "Pani kmotrenko, co si myslíte, že budu furt podporovat ten váš panslávsky dúm ? Frfotal, frfotal, ale tisícovku dal"[1]

Bol dôsledným prívržencom Uhorska, po maďarsky hovoril so zvláštnym slovenským prízvukom.

Po obsadení Skalice českými jednotkami sa jeho brat aj s manželskou stali 4. novembra 1918 obeťami beštiálnej lúpežnej vraždy.

Aktívne vystupoval proti Maďarskej republike rád, neskôr po nástupe Horthyho k moci stál na čele jeho odporcov-legitimistov snažiacich sa o návrat Karola IV. na trón.

Zomrel 25. júla 1927 na pľúcny edém (v matrike "Tüdővizenyő") a je pochovaný v krypte Ostrihomskej katedrály.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Janko Blaho, Zo skalického rínku. Memoáre (Tatran Brat. 1974)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]