Karol Ľudovít Habsburský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Karol Ľudovít Habsburský na litografii J. Kriehubera, 1862

Karol Ľudovít Habsburský (* 30. júl 1833, Viedeň, † 19. máj 1896, Viedeň) bol rakúsky arcivojvoda z habsbursko-lotrinského rodu, syn Františka Karola Habsburského a jeho manželky Žofie Bavorskej.

Výstavný arcivojvoda[upraviť | upraviť zdroj]

Mladší brat cisára Františka Jozefa I. nemal zvláštne ambície pre politiku ani vojenské remeslo. Ani jeho neminula vojenská dráha ako ostatných habsburských arcivojvodov. Dotiahol to až na generála jazdectva. Jeho obľubou bolo reprezentovanie cisárskeho dvora pri otváraní škôl, múzeí, mostov, expozícií (napr. v r. 1873 otváral svetovú výstavu vo Viedni a v r. 1891 Jubilejnú výstavu v Prahe) a pod., čím si vyslúžil prezývku „výstavný arcivojvoda“. Po smrti korunného princa Rudolfa v r. 1889 sa stal novým následníkom trónu.

Rodinné pomery[upraviť | upraviť zdroj]

Karol Ľudovít bol trikrát ženatý. Prvé manželstvo s Margitou Saskou (* 1840, † 1858) trvalo iba dva roky a ostalo bezdetné. Jeho druhou manželkou sa stala dcéra kráľa Obojej Sicílie Ferdinanda II. Mária Annunciata Neapolsko-Sicílska (* 1843, † 1871). Vo svojich devätnástich rokoch porodila prvé dieťa, syna Františka Ferdinanda. Lekári jej po tomto pôrode radili, aby sa uspokojila s jedným potomkom, pretože ďalšie tehotenstvá by pre ňu boli riskantnými. Mária Annunciata si ale nebola istá budúcnosťou neduživého Františka Ferdinanda a čoskoro otehotnela opäť. Na jar r. 1865 priviedla na svet druhého syna, ktorý dostal meno Otto František Jozef. O dva roky nato sa narodil tretí syn, Ferdinand Karol Ľudovít a v r. 1870 dcéra Margita Žofia († 1902). To už Mária Annunciata bola veľmi vyčerpaná a chorľavá. Bodavý kašeľ, bledosť a vychudnutosť prezrádzali zákernú diagnózu – tuberkulózu. 4.5.1871 dvadsaťosemročná žena zomrela.

Treťou Karolovou manželkou sa stala Mária Terézia (* 1855, † 1944), dcéra portugalského kráľa Miguela. Ako osemnásťročná, krásna a zdravá mladá žena vstúpila do rodiny štyridsaťročného vdovca. Do budovania rodiny a domácnosti sa pustila s mladíckym elánom, no súčasne s takou ohľaduplnosťou a taktom, že arcivojvodovi potomkovia poznali skutočný domov až s ňou. Najmä najstarší František Ferdinand, vždy rezervovaný a odmeraný, sa k Márii Terézii upol natoľko, že ju v listoch i v dospelosti oslovoval „drahá mamička!“ Mária Terézia bola dobrou matkou nielen nevlastným deťom z predošlého Karolovho vzťahu, ale i svojim dvom dcéram, ktoré sa jej narodili v manželstve s Karolom Ľudovítom, Márii Annunciate (* 1876, † 1961) a Alžbete (* 1878, † 1960).

Karol Ľudovít bol hlboko veriacim človekom, no na svoj niekedy čudný ba až fanatický prejav zbožnosti doplatil životom. V marci r. 1896 sa pri svojej ceste do Palestíny napil vody z posvätnej rieky Jordán a ochorel vážnou infekciou týfusu. O dva mesiace po návrate domov na jeho následky zomrel.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]