Lana Del Rey

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Lana Del Rey
Promo Lany Del Rey pri uvedení videoklipu „Burning Desire“
Promo Lany Del Rey pri uvedení videoklipu „Burning Desire“
Základné informácie
Popis umelca speváčka-skladateľka, modelka
Rodné meno Elizabeth Woolridge Grant
Umelecké mená Lana Del Rey
Lizzy Grant
Sparkle Jump Rope Queen
May Jailer
Narodenie 21. jún 1986 (28 rokov)
New York, New York, USA
Bydlisko New York, New York, USA
Los Angeles, Kalifornia, USA
Pôsobenie 2005 – súčasnosť
Žáner indie pop, sadcore, barokový pop, alternatívny rock, trip hop
Hrá na nástroje gitara
Typ hlasu kontraalt
Vplyv Leonard Cohen, Elvis Presley, Frank Sinatra, Eminem, Bob Dylan a i.
Webstránka www.lanadelrey.com
Lana Del Rey na koncerte v Irving Plaza

Lana Del Rey (* 21. jún 1986, New York, USA), vlastným menom Elizabeth Woolridge Grant je americká speváčka-skladateľka. Jej umelecký pseudonym sa skladá z kombinácií mena hollywoodskej herečky Lany Turner a auta Ford Del Rey.

Spieva síce anglicky, no akcent znie výrazne francúzsky hlavne v skladbách v šansónovom štýle. Lana tvrdí, že jej inšpiráciou sú Britney Spears, Elvis Presley, Kurt Cobain a hudobná tvorba zo 60. rokov. Lana je dcérou amerického investora a milionára Roberta Granta, ktorý sa postaral o vydanie jej debutového albumu, jej druhý album už spadal pod zmluvu s vydavateľstvami Stranger Records a Interscope Records.

Život a kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Elizabeth Woolridge Grant sa narodila v New Yorku a vyrástla v Lake Placid. V štrnástich bola poslaná na internátnu školu do Connecticutu, aby sa zbavila svojej závislosti od alkoholu. V osemnástich sa vrátila do rodného mesta, aby študovala metafyziku na Fordham University. Už vtedy začala pod menom Lizzy Grant vystupovať po kluboch, no svoju potenciálnu hudobnú kariéru nebrala vážne.

Éra Sirens (2005 – 2006)[upraviť | upraviť zdroj]

Hudbu začala nahrávať v 18-tich a jej prvý EP-album "Rock me Stable" bol registrovaný 25. apríla 2005. Skladby je možné aj dnes nájsť na internete. Ďalší album "From the end." je taktiež zaregistrovaný.

V roku 2006 vyskúšala svoje štastie v súťaži "Williamsburg Live Songwriting Competition", v ktorej postúpila medzi finalistov. Tu stretla Van Wilsona, ktorý vtedy pracoval vo vydavateľstve "5 Points Records" a tým jej bolo umožnené nahávať albumy. V tom roku dokončila aj práce na jej prvom kompletnom albume "Sirens". Ten ale ostal demonáhravkou, i keď všetky skladby sú dnes dostupné.

Éra Lana Del Ray a.k.a. Lizzy Grant (2007 – 2010)[upraviť | upraviť zdroj]

Keď mala vyše dvadsať rokov ocitla sa v karavanovom mestečku za mestom, nemala kam ísť a stále sa liečila zo svojej závislosti. V roku 2007 poslala producentovi Davidovi Kahnovi demonáhravku "No Kung Fu" a ten s ňou začal spolupracovať. V roku 2008 vydala singel Kill Kill, z ktorého sa neskôr pod spoločnosťou 5 Points Records stala EP v rozsahu troch piesní.

V rokoch 2008 a 2009 s producentom Davidom Kahnom z toho urobila celý album pod názvom Lana Del Ray a.k.a. Lizzy Grant. Tento album bol vydaný 4. januára 2010, no speváčka sa krátko nato rozhodla vziať si práva na album späť, i keď jeho náklady dosahovali vyše 10 000 dolárov.

Ešte v tom roku išla na turné s Mando Diao do Európy.

Éra Born to Die a Paradise (2011 – 2013)[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý celosvetový hit sa jej podaril v lete roku 2011 zverejnením skladby "Video Games" na YouTube. Tá sa stala internetovým hitom a bola vydaná 26. októbra ako singel. Vo svojich 26 rokoch vydala v Írsku 27. a 30. januára 2012 v Spojenom kráľovstve nahrávku s názvom Born to Die a úspech sa dostavil, keďže CD sa umiestňovalo na prvých priečkach albumových rebríčkov vo viacerých krajinách. Born to Die sa stalo 5. najpredávanejším albumom roka 2012. Z jej albumu Born to Die vydala až šesť singloviek, z ktorých "Summertime Sadness" sa stalo najväčším úspechom a predalo sa vyše 5 mil. kópii.

Ešte v tom roku vydala EP-album Paradise, ktorý sa rovnako ako jeho predchodca dostal v Billboard 200 do Top desiatky. Okrem týchto dvoch albumov svojimi koncertnými vystúpeniami "obehla celý svet".

V roku 2013 sa venovala aj herectvu. Učinkovaním v muzikáli Tropico v hlavnej role "Evy" ukončila éru Born to Die - Paradise. Pri premiére tohto muzikálu oznámila názov svojho tretieho albumu - Ultraviolence.

Éra Ultraviolence (2013 – súčasnosť)[upraviť | upraviť zdroj]

Na svojom treťom štúdiovom albume pracovala od februára 2013 do konca januára 2014. Krátko na to aj zverejnila informáciu, že jej album by mohol byť vydaný 1. mája 2014. Niektoré nahrávky sa však proti Laninemu povoleniu dostali na internet a preto je otázne, či sa vôbec na albume objavia. Nový album by mal podla jej vlastných tvrdení byť viacej temnejší, než jej predchádzajúce náhravky.

4. februára vyšiel singel "Once Upon a Dream". Táto skladba sa slúži ako soundtrack vo filme "Vládkyňa zla".

Nové turné, ktoré ma podporiť predaj albumu, začalo začiatkom apríla 2014. Priblížne v tom čase bol potvrdený aj titul nového singlu "West Coast". West Coast je aj tzv. "lead single" albumu. Skladba sa úspešne zaradila v rebríčkoch dvadsiatich krajín a v spojených štátoch sa v debutovom týždni predalo viac než 120, 000 kusov.

Na jednom z koncertov bolo potvrdené, že vydanie albumu sa presunulo a bude sa konať až 13. júna.

Koncom mája višiel singel "Shades of Cool". Zožal menší úspech než predchádzajúca singlovka. Začiatkom júna vyšli ďalšie dve digitálne singlovky: "Ultraviolence" a "Brooklyn Baby".

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

EP albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Demonáhravky[upraviť | upraviť zdroj]

  • 2005 – Rock me Stable
  • 2005 – Young Like Me/From the end.
  • 2006 – Sirens
  • 2007/2008 – No Kung Fu

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Filmy
Rok Film Rola Poznámky
2010 Poolside Lisa Krátky film
2013 Tropico Eva

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 2011 do júna 2014 bola vo vzťahu so spevákom Barrie Jamesom O'Neillom, pričom spolu plánovali aj svatbu.[1] 24. júna oficiálne potvrdila, že sa s Barriem rozišli.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]