Minecraft

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Minecraft
Základné informácie
Autor/Vývojár Mojang
Vydavateľ Mojang
Návrh Markus Persson, Jens Bergensten
Posledná verzia 1.7.4
Dátum vydania 18. novembra 2011
Žáner Sandbox
Platforma Java, Java applet, Android, iOS, Xbox 360, Raspberry pi
Ďalšie odkazy
Web stránka hry Minecraft.net

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

Minecraft je tzv. sandboxová hra naprogramovaná v jazyku Java. Vydal ju 17. mája 2009 Markus "Notch" Persson, ktorý ju vyvíjal so svojou firmou Mojang. V súčasnosti sa teší veľkej obľube s počtom vyše 12 milióna predaných kusov na platformu PC/Mac a celkovo s ostatnými platformami až vyše 20 miliónov. Od vydania hry jej autori stále vylepšujú. Beta verzia vyšla 20. decembra 2010. Hra sa tiež objavila na Android markete. Plná verzia na PC vyšla 18. novembra 2011 na podujatí MineCon v Las Vegas.

Hra hry[upraviť | upraviť zdroj]

Náplň hry[upraviť | upraviť zdroj]

Hra Minecraft nemá koniec- vďaka tomu je to sandboxovka (napriek tomu sa porazenie tzv. Ender draka môže brať ako ukončenie, no hra pokračuje ďalej) a náplňou hry je stavanie kociek (blokov) z rôznych materiálov, tvorba (crafting) rôznych herných vecí (itemov), boj s agresívnymi mobmi (protivníkmi), pestovanie rastlín (a potravy), alebo získavanie zdrojov (pozri bloky a itemy). V multiplayeri (hra na viac hráčov) môžu naviac hráči spolupracovať alebo kradnúť veci iným hráčom (alebo obe naraz), bojovať alebo medzi sebou obchodovať. Svet Minecraftu môžu hráči celkom meniť.

Herné režimy (gamemode)[upraviť | upraviť zdroj]

V Minecrafte sú v súčasnosti štyri herné režimy:

Survival (hra o prežitie)[upraviť | upraviť zdroj]

Podstatou tohoto režimu je prežitie v hre počas noci (kedy sa objavujú agresívny mobovia). Hráč má „ukazovateľ života“, ktorý zobrazuje množstvo jeho zdravia. Zdravie môže stratiť pádom z veľkej výšky, ak mu ublížia agresívne moby, zhorí v láve či v ohni, napichne sa na kaktus alebo sa utopí vo vode (možností je viac). Od verzie Beta 1.8 sa objavil aj „ukazovateľ hladu“ (hungerbar). Hráč si ho môže doplniť požitím rôznych druhov potravín, ktoré sa dajú získať v hre. Pokiaľ je hráč "najedený", po istom čase sa mu doplní zdravie, ktoré mohol stratiť v minulosti. Ďalšíni znakmi režimu survival sú, že si hráč musí niektoré predmety vyrábať (na rozdiel od creativu) a trvá mu istý čas než rozbije bloky. Ak hráč zomrie, môže sa znovu oživiť a hru začať v tom istom svete, nájde aj veci, ktoré postavil predtým než zomrel, tiež môže nájsť predmety, ktoré mal pri sebe v okamihu smrti, ak sa k nim dostane dostatočne rýchlo a predmety nezobral iný hráč (v multiplayeri), prípadne nezhoreli v láve alebo nezmizli (vypadnuté veci po čase miznú).

Creative (tvorivá hra)[upraviť | upraviť zdroj]

V creative má hráč oproti survivalu niekoľko výhod: môže lietať, má nekonečno zdrojov (jeho zásoby sa nemíňajú), je nesmrteľný, nemusí jesť, a má k dispozící príkazy, ktorými môže ovplyvňovať veci, ktoré v iných herných režimoch nemôže (meniť deň/noc, givovať (pridávať) si zdroje.

Hardcore (drsná hra)[upraviť | upraviť zdroj]

V hardcore má hráč len jeden život – ak zomrie, tak príde o uloženú hru a viac si už nemôže danú mapu zahrať (ak si ju predom nezálohoval). Hardcore bol predstavený vo verzii 1.9 Beta Pre-Release 2. Vzhľadom na náročnosť tohto herného režimu sa nedoporučuje pre nováčikov.

Adventure (dobrodružná hra)[upraviť | upraviť zdroj]

Tento režim bol špeciálne vyvinutý pre hráčov tzv. Adventure máp. V tomto móde hráč nemôže ničiť bloky.

Spectator (pozorovateľ)[upraviť | upraviť zdroj]

Nový herný mód, ktorý bude pridaný novom update 1.8.1. Bude určený na pozorovanie, hráč môže lietať, je neviditeľný a nemôže stavať a ničiť. Vhodný najmä na minihry a štýly hier ako je Ultra Hardcore.

Bloky a itemy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje v minecrafte sa dajú zaradiť do dvoch kategórí: bloky, ktoré existujú vo svete; a itemy (veci), ktoré sú hráčovi priamo k dispozícii (môže ich vlastniť v úložisku - či už svojom inventári, alebo v truhliach). Každý blok má jemu zodpovedajúci item, ktorý sa po rozbití bloku objaví na mieste bloku, hráč môže bloky naspäť položit kliknutím, ak má daný item k dispozícii. Itemov je však viac ako blokov, pretože existujú itemy, ktoré nereprezentujú blok, ale majú nejakú funkciu (napríklad krompáč).

Svet v Minecrafte[upraviť | upraviť zdroj]

Hranie sa odohráva v mapách, pričom množstvo máp, ktoré môže mať hráč rozohraných, nie le limitované (prakticky iba miestom na disku).

Technické údaje[upraviť | upraviť zdroj]

Vzhľadom na neobmedzenú veľkosť mapy nemôže byť načítaná celá naraz (pretože počítač by to nezvládol). Preto musí byť spôsob, ako selektovať určitú oblasť, ktorá bude aktívna (budú rásť rastliny, pece piesť...), a ktorá sa bude renderovať (zobrazovať). Toto je vyriešené tým, že mapa je rozdelená do tzv. chunkov, kusov máp veľkých 16x16x128 blokov, pričom aktívnych je len niekoľko chunkov okolo hráča, a veľkosť renderu si môže hráč nastaviť (renderované chunky sú takisto sústredené okolo hráča). Pomocou produktov tretích strán (módov) je možné, aby niektoré chunky boli neustále aktívne. Výhoda toho je že v danom chunku bude naďalej "plynúť čas" - všetky procesy čas vyžadujúce (ako rast rastlín či iné) budú prebiehať aj bez prítomnosti hráča. Nevýhodou je spomalenie počítača, pri rozumnom použití týchto nástrojov je zmena nerozoznateľná.

Dimenzie[upraviť | upraviť zdroj]

V hre sú tri dimenzie: Overworld, Nether a The End (Ender world). Ďalšie je možné pridať úpravou (tzv. moddingom) Minecraftu rôznymi módmi, napr. Aether mod.

Overworld[upraviť | upraviť zdroj]

Overworld (Okolitý svet) je základná dimenzia, v ktorej sa na začiatku hráč objaví. Existuje od vydania prvého Minecraftu. Na výšku má 256 blokov, má nekonečnú šírku a dĺžku. Pred verziou 1.8.1 to bolo okolo 12 000 000 blokov (ohraničený je tzv. Far Lands). Spodná časť mapy je ohraničená „podložím“ (ktoré je nezničiteľné, s výnimkou creativu a niektorých módov, napr. WorldEdit). Vyskytujú sa tu takmer všetky druhy mobov (okrem Ghastov, Zombie Pigmenov a Ender drakov). Je prevažne zložený z kameňa, hliny, štrku, piesku, vody a rúd. Generujú sa tu štruktúry ako podzemné bludiská a kobky (Dungeony), opustené bane, ruiny, rieky, pyramídy, hrobky, NPC dedinky a údolia. Overvorld sa delí na biómy, ktoré sa od seba líšia vzhľadom, veľkosťou, povrchom terénu a materiálmi, ktoré sa v nich vyskytujú. Každý bióm má charakteristickú farbu trávy.

Forrest (les)[upraviť | upraviť zdroj]

Les je charakteristický vysokým počtom Oak trees (dubov), obsahuje aj Birch (brezy), zriedkavo sa tu vyskytujú vlci. Jeho povrch je zložený z trávy, s troškou šťastia môžete nájsť osamoteného koňa.

Desert (púšť)[upraviť | upraviť zdroj]

Tento bióm je takmer celý pokrytý pieskom a ojedinelými kaktusmi, ktoré sú spolu so Sugar Cane (cukrová trstina) jediné rastliny rastúce na púšti. Na brehoch prípadných riek sa môže vyskytovať aj tráva (Pozn.: toto nie je celkom tak. Pozri technické biómy). V tomto bióme sa nikdy neobjavujú pasívne moby s výnimkou villagera. Púšť je jedným z dvoch biómov, na ktorých sa môžu generovať NPC dedinky. Okrem nich sa v púšti generujú aj Desert wells (studne) a Desert Temples (Púštne chrámy).

Plains (planina)[upraviť | upraviť zdroj]

Planina je bióm bez stromov, ktorý obsahuje veľké množstvo Tall Grass (vysokej trávy) a kvety. Je druhým biómom, kde sa môžu generovať NPC dedinky a biómom, kde sa objavujú horses (kone).

Swampland (močiar)[upraviť | upraviť zdroj]

Močiar može byť pokrytý pevninou so stromami (na ktorých rastie vinič), alebo vodou (na ktorej sa prirodzene vyskytujú lekná). Od verzie 1.4 sa v močiaroch objavuje mob Slime (Sliz), od verzie 1.5 je ich výskyt podmienený fázou mesiaca.Vyskytuje sa tu aj tvz. Witchees,s house(dom ježibaby).

Jungle (Džungľa)[upraviť | upraviť zdroj]

Džungľa obsahuje množstvo Jungle trees (džunglových stromov), Acacia trees (na ktorých sa prirodzene vyskytuje Cocoa beans (kakaové bôby)), ktoré sú oproti ostatným stromom väčšie. Zem je takmer pokrytá listami. V džungli sa generujú Jungle Temples (Džunglové chrámy).

Cold Taiga (tajga)[upraviť | upraviť zdroj]

Bióm pokrytý snehom, obsahuje Spruce trees (smrek). Vyskytujú sa tu vlky.

Extreme hills (hory)[upraviť | upraviť zdroj]

Hory sú obsasť s vysokým prevýšením. Zriedkakedy obsahujú stromy.

Mooshroom Island (hríbový ostrov)[upraviť | upraviť zdroj]

V tomto bióme sa vyskytujú veľké hríby (o veľkosti stromu) a kravy majú červenú farbua na zadku im rastú muchotrávky

Oceán[upraviť | upraviť zdroj]

Ako názov napovedá, ide o veľké množstvo vody.Vyskytujú sa tu Sqids(chobotnice).

Technické biómy[upraviť | upraviť zdroj]

Technicé biómy sú biómy, ktoré sa medzi biómy nezaraďujú, ale pre jednoduchosť tvorby sveta ich program Minecraft sám označuje ako biómy. Sem patria rieky, zamrznuté rieky, pláže, zamrznuté oceány, okraje Extreme hills a kopce - hills (Forrest Hills, Desert Hills atď.) Prípadná tráva v púšti je súčasťou biómu Rieka (River), a teda v skutočnosti sa v púšti nenachádza.

Nether[upraviť | upraviť zdroj]

Nether (Podsvetie, alebo peklo) bol pridaný vo verzii Alpha 1.2.0 (Halloween Update) a podstatne vylepšený v Beta 1.9 (Nether Update). Boli pridané pevnosti (Nether fortress), v ktorých sú spawnery (bloky ktoré spôsobujú spawn - objavovanie sa - mobov, v tomto prípade Blazov (Ohnivák)). V tejto dimenzii sa nedá spať v posteliach (pokus o to spôsobí explóziu postele). Táto dimenzia sa skladá z netherracku, glowstonu(svietivca), lávy, netherbricku, soulsandu(piesku duší), nether quartzu a gravelu(štrku).

Ender world[upraviť | upraviť zdroj]

Do Ender worldu sa dá dostať iba pomocu Ender portálu, ktorý sa vyskytuje iba v Strongholdoch (podzemných pevnostiach). V Ender worlde sa nachádzajú mobovia Endermani a jeden Ender Drak, ktorý je aj konečným bossom hry. The End (iný názov pre Ender world) je vytvorený z Endstonu a Obsidiánu. Jediný spôsob, ako sa dostať z Ender worldu je zabiť Ender draka. Po jeho zabití sa objaví štruktúra pripomínajúca studňu, ktorá vedie do overworldu.

Mobovia[upraviť | upraviť zdroj]

V minecrafte sú mobovia (príšery, alebo mobovia), ktoré môžu hráčovi pomôcť alebo ublížiť. Je päť druhov mobov.

Pasívne[upraviť | upraviť zdroj]

Hráč z nich môže získať rôzne suroviny ako napríklad jedlo, tieto moby nikdy nezaútočia na hráča a všetky sa spawnujú na zemi až na Squida (chobotnica), ktorá s spawnuje vo vode. Do tejto skupiny zapadajú: Pig (prasa). Pri kliknutím na prasa sedlom je možné a ňom jazdiť ale,prasa nadalej pôjde ako chce kým nedržíte mrkvu na špagáte. Vtedy sa bude pohybovať kam ukážete. Cow (krava), Squid (chobotnica), Mooshroom (hríbová krava"muchokrávka"), Chicken (sliepka), Sheep (ovca) a Villager (dedinčan). Po kliknutí na Villagera pravým tlačidlom myši s ním je možné obchodovať.

Agresívne[upraviť | upraviť zdroj]

Hráča napadnú ak je v dosahu. Cave Spider (jaskynný pavúk), Witch (Čarodejnica), Creeper, Skeleton (kostra), Spider (pavúk)+(na povrchu útočí iba za tmy), Spider Jockey (kostra jazdiaca na pavúkovi) a Zombie sa spawnujú v tme.Do tejto skupiny zapadajú: Cave Spider (jaskinný pavúk), Creeper, Skeleton (kostra), Spider (pavúk), Spider Jockeys (kostra jazdiaca na pavúkovi), Zombie, Ghast (duch), Magma cube (lávová kocka), Slime (sliz) ,Blaze (ohnivák).

Neutrálne[upraviť | upraviť zdroj]

Nezaútočia ak nebudú provokované (poškodené/udreté) Do tejto skupiny zapadajú: Zombie Pigman (prasačí zombík), Enderman (zaútočí aj pri pohľade "z očí do očí"), Wolf (vlk) Iron Golem (železný golem ale iba prirodzene naspawnovaný).

Bossovia[upraviť | upraviť zdroj]

Tieto príšery majú zložitejší vzor útoku a pohybu, majú vysoký počet zdravia a spawnujú sa pojednom v jednom svete.Do tejto skupiny zapadá: Enderdragon (Ender drak) ktorý sa prirodzene vyskytuje len v End worlde, a Wither ktorý bol pridaný vo verzii 1.4.2, ktorý sa spawne len, keď hráč zostaví určitú štruktúru.

Krotiteľné[upraviť | upraviť zdroj]

Do tejto skupiny patrí Ocelot (leopard) a Wolf (vlk) (ktorý tiež patrí do kategórie neutrálne) a Kôň (verzia 1.7). Proces krotenia u vlka je veľmi jednoduchý (narozdiel od Ocelota). Vlkovi sa jednoducho dá kosť a je skrotený (tiež záleží od hladu vlka, niekedy musíte obetovať viac kostí). U Ocelotov platí postup: držíte surovú rybu a nesmiete sa pohnúť. Je potrebné počkať kým k vám prídu a kliknúť na ocelota bez pohybu kurzora myši,ináč sa ocelot dá na útek.Po úspešnom skrotení sa ocelot náhodne premení na jednu z troch druhov mačiek. Kôň sa krotí tak, že na neho nasadáte s prázdnou rukou(pravé tlačidlo) až kým sa neobjavia srdcia. Potom si ho môžete po stlačení "E" osedlať (príp. dať na neho aj brnenie) a jazdiť na ňom.

Modifikácie[upraviť | upraviť zdroj]

Modifikácie, alebo skrátene módy sú úpravy Minecraftu, ktoré (niekedy aj dosť drasticky) menia, opravujú, pridávajú alebo odstraňujú obsah hry podľa autorovho priania a schopností. Existujú aj celé balíky módov (ako napríklad [[Hexxit]], [[Tekkit]] či Čarovný Minecraft), ktoré sú zložené z viacerých módov.

Plugin API[upraviť | upraviť zdroj]

Mojang pracuje na tzv. Plugin API (niekedy aj Modding API), ktoré tvorbu módov (po novom už pluginov) uľahčí a zabráni čo najviac konfliktom medzi jednotlivými pluginmi. Bolo plánované minimálne od 5. Júla 2010[1], krátko po tom, ako vyšla Alpha 1.01_01. Pôvodne malo vyjsť už vo verzii 1.3, ale doteraz sa tak nestalo. Zmeny vo verzii 1.7 posunuli Minecraft k Plugin API o dosť bližšie.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://notch.tumblr.com/post/772794270/server-scripting