Perseus (mytológia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Perseus s hlavou Medúzy, freska v Pompejach

Perseus (vyslovuje sa a niekedy aj píše Perzeus) je jeden z hrdinov starogréckej mytológie. Bol synom Dia, ktorý v podobe zlatého dažďa vstúpil do veže, v ktorej Akrisios, kráľ Argu, ukrýval svoju dcéru Danaé zo strachu pred naplnením proroctva. Perseus zabil medúzu Gorgonu. Každý, kto sa pozrel na jej hlavu, skamenel. Ďalej Perseus oslobodil princeznú Andromedu.

Za svoje činy sa Perseus dostal na oblohu, a tak Perseus je aj súhvezdie.

Povesť[upraviť | upraviť zdroj]

Argejskému kráľovi Akrisiovi, veštba predpovedala, že ho zabije jeho vlastný vnuk. Akrisios sa naľakal, dal vybudovať podzemnú komnatu (podľa inej verzie kovovú vežu) a do nej zavrieť svoju dcéru. Zeus sa premenil na zlatý dážď a zniesol sa k Danaé cez štrbinu v streche. Tak oslávil Zeus svoju svadbu s kráľovskou dcérou argejskou. Keď sa Zeusovi a Danaé narodil syn Perseus, dal kráľ Akrisios svoju dcéru aj s vnukom zavrieť do truhlice a truhlicu prikázal hodiť do mora. Prúd ju odniesol k brehu ostrova Serifos, kde ju vylovil Diktys, brat serifského kráľa Polydektésa, a Persea vychoval.

Keď Perseus vyrástol do mužného veku, zvolal kráľ svojich priateľov a medzi nimi aj Persea. Pri príležitosti svojej svadby s Hippodameiou, ich vyzval, aby mu ako svadobný dar priniesli hlavu Medúzy, jednej z gorgonských sestier. Perseus pyšne vyhlásil, že veľmi rád prinesie kráľovi všetko, aj keby to mala byť hlava Gorgóny. Polydektés ho vzal za slovo. Perseus sa vydal na cestu. Jeho sprievodcami boli Hermes a Aténa. Tak sa Perseus dostal k Forkýsovým dcéram. Všetky tri mali dokopy len jedno oko a jeden zub, a tie si navzájom požičiavali. Perseus im zobral oko aj zub a povedal, že ich vráti až vtedy, keď mu povedia cestu ku Gorgonám. Od starien dostal okrídlené črievice, nevyčerpateľnú kapsu a čiapku neviditeľnosti. Perseus sa vydal teda za Gorgonami, nasadil si čiapku neviditeľnosti. Medúzu zabil pomocou štítu, na ktorom sa pozeral na odraz Gorgony, pretože nepriamy pohľad na Gorgony človeku neuškodí. Zobral jej hlavu a dal si ju do kapsy a išiel domov. Cestou zachránil princeznú Andromedu, ktorá mala byť obetovaná morskej príšere. Vytiahol z kapsy odseknutú hlavu a príšera v tej chvíli skamenela. Perseus si Andromedu odviedol domov a vzal si ju za ženu.

A čo bolo s veštbou? Raz bol Perseus na športových hrách. Keď hádzal diskom, vyšmykol sa mu a vletel priamo do kráľovskej tribúny a zabil kráľa Akrisia.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]