Preskočiť na obsah

Ľubovnianske kúpele

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ľubovnianske kúpele
kúpele
Hotel SOREA
Štát Slovensko Slovensko
Región Prešovský kraj
Okres Stará Ľubovňa
Obec Nová Ľubovňa
Nadmorská výška 595 m n. m.
Súradnice 49°15′37″S 20°43′42″V / 49,260268°S 20,728455°V / 49.260268; 20.728455
Poloha na Slovensku
Poloha na Slovensku
Poloha na Slovensku
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Ľubovnianske kúpele sú rekreačno-kúpeľnou osadou v Spišsko-šarišskom medzihorí, v podcelku Hromovec, v údolí potoka Ľubovnianka. Je miestnou časťou obce Nová Ľubovňa, 10 km juhovýchodne od nej (vzdušná vzdialenosť len 3,5 km).

V polovici 19. storočia tu vznikli pri štyroch železito-zemitých minerálnych prameňoch kúpele na liečbu chorôb zažívacieho traktu. Počas 2. svetovej vojny kúpele zanikli. Kúpeľné budovy sú v súčasnosti využité na rekreačné účely.

V osade je tiež lesopark s dendrologicky pozoruhodnými drevinami a voľne prístupné minerálne pramene. Minerálna voda sa plní do fliaš a predáva pod názvom Ľubovnianka. Za osadou je lyžiarsky areál s tromi lyžiarskymi vlekmi.

Je tu zriadený náučný chodník so šiestimi zastávkami, vedúci časťou historického lesoparku. Na paneloch informuje o histórii kúpeľov, okolitej flóre a faune a o cenných drevinách (jediné štyri exempláre borovice pyrenejskej na Slovensku, pričom jedna z nich má až 11 kmeňov). V umelom jazierku sa vyskytuje mlok karpatský.

Samotné kúpele sú akoby ukryté v lone okolitých, nie veľmi vysokých kopcov. Za nimi sú položené malebné obce, z ktorých každá skrýva pre návštevníka niečo zaujímavé. Osada leží 2 km od hlavnej cesty I/68 Stará Ľubovňa - Prešov a je východiskom do obce Nová Ľubovňa (žltá turistická značka) a ďalej do Nižných Ružbách.