Ľudovít Medvecký

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ľudovít Medvecký
Poslanec: Revolučné národné zhromaždenie
Biografické údaje
Narodenie28. júla 1878
Zvolen
Úmrtie26. marec 1954
Modrý Kameň

Ľudovít Medvecký alebo Ludevít Medvecký (* 28. júl 1878, Zvolen – † 26. marec 1954, Modrý Kameň) bol slovenský národohospodár a česko-slovenský politik, medzivojnový poslanec Národného zhromaždenia za Slovenskú národnú a roľnícku stranu, respektíve za Republikánsku stranu poľnohospodárskeho a maloroľníckeho ľudu (agrárnikmi), s ktorou Slovenská národná a roľnícka strana neskôr počas volebného obdobia splynula.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Narodil sa v rodine Dr. Samuela Medveckého a jeho manželky Márie rodenej Matúškovej. Pred rokom 1918 sa podieľal na ekonomickom a bankovom podnikaní na území dnešného Slovenska. V rokoch 1912 – 1913 spoluzakladateľom Ústredného družstva pre hospodárstvo a obchod v Budapešti, kde pôsobil ako člen predstavenstva pre Zvolenskú župu. V rokoch 1919 – 1921 pôsobil ako predseda predstavenstva Ústredného družstva v Bratislave. Bol spoluzakladateľom Zvolenskej ľudovej banky, v ktorej v rokoch 1904 – 1912 zastával post člena predstavenstva. V roku 1912 založil Roľnícku banku v Hliníku. V rokoch 1909 – 1913 bol členom správnej rady Ústrednej banky v Budapešti. Pred rokom 1918 bol členom Muzeálnej slovenskej spoločnosti.

Politické pôsobenie[upraviť | upraviť kód]

V rokoch 1918 – 1920 člen Revolučného národného zhromaždenia pre slovenský klub (slovenskí členov Revolučného národného zhromaždenia sa ešte nedelili do straníckych frakcií). Do parlamentu zasadol hneď na jeho prvej schôdzi. Je uvádzaný advokát. V parlamentných voľbách v roku 1920 získal kreslo za Slovenskú národnú a roľnícku stranu v Národnom zhromaždení. Podľa údajov za rok 1920 bol povolaním vlády úradník v Bratislave. Slovenská národná a roľnícka strana sa v roku 1922 zlúčila do Republikánskej strany poľnohospodárskeho a roľníckeho ľudu.

Po roku 1919, zastával vedúce pozície v Bankovom výbore na ministerstve financií, kde mal obhajovať záujmy Slovenska v oblasti menovej a úverovej oblasti. Rozhodoval o personálnom obsadení úradníkov. Od roku 1926 zasadal v bankovej rade Československej Národnej banky.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ľudovít Medvecký na českej Wikipédii.