Rozpúšťadlo: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 87 bajtov ,  pred 11 rokmi
chýba zhrnutie úprav
d (robot Pridal: uk:Розчинники)
 
== Polárnosť, rozpustnosť, miešateľnosť ==
 
Rozpúšťadlá a rozpúšťan látky rozdeľujeme na polárne (hydrofilné) a nepolárne (lipofilné). Polarita je merateľná ako dielektrická konštanta alebo dipólový moment zlúčeniny. Polárnosť rozpúšťadla rozhoduje o tom aké typy chemických zlúčenín dokáže rozpustiť a s akými inými rozpúšťadlami alebo kvapalnými zlúčeninami je miešateľné. Zvyčajne polárne rozpúšťadlá najlepšie rozpúšťajú plárne zlúčeniny a nepolárne rozpúšťadlá najlepšie rozpúšťajú nepolárne zlúčeniny - "Rovnaké sa rozpúšťa v rovnakom". silne polárne zlúčeniny, napríklad anorganické soli (napr. kochynská soľ) alebo cukry (napr. sacharóza) sa rozpúšťajú iba v silne polárnych rozpúšťadlách ako je voda a naopak výrazne nepolárne zlúčeniny ako oleje a vosky len v nepolárnych rozpúšťadlách ako je hexán. Obdobne voda nieje miešateľná s hexánom a aj keď sú dobre premiešané, rýchlo sa rozdelia do samostatných vrstiev.
 
== Protické a aprotické rozpúšťadlá ==
 
Polárne rozpúšťadlá je možné ďalej rozdeliť na polárne protické a polárne aprotické rozpúšťadlá. Voda, etanol a kyselina octová sú príklady protických rozpúšťadiel. Polárnym aprotickým rozpúšťadlom je napríklad acetón. V organickej chémii pri nukleofilnej substitúcii preferujú aprotické rozpúšťadlá mechanizmus SN<sub>2</sub> a protické rozpúšťadlá SN<sub>1</sub> reakčný mechanizmus.
 
== Teplota varu ==
 
Ďalšou dôležitou vlastnosťou rozpúšťadiel je ich teplota varu. Táto určuje rýchlosť vyparovania. Malé množstvá nízko vrúcich rozpúšťadiel ako [[dietyléter]], [[dichlórmetán]] alebo [[dimeylketón|acetón]] sa vyparia za pár sekúnd už za izbovej teploty, kým vyššie vrúce rzpúšťadlá ako voda alebo [[dimetylsulfoxid]] vyžadujú vyššie teploty, prúd vzduchu alebo vákuum, aby sa rýchlo odparili.
 
 
== Hustota ==
 
Väčšina organických rozpúšťadiel má menšiu hustotu ako voda, čo znamená, že sú ľahšie a vytvárajú oddelenú fázu na hladine vody. Dôležitou výnimkou sú mnohé halogénované rozpúšťadlá ako [[dichlórmetán]] alebo [[chloroform]], ktoré poklesnú na dno a voda ostane ako horná vrstva. Je dôležité na toto pamätať pri rozdeľovaní chemickej zlúčeniny medzi dvoma rozpúšťadlami v rozdeľovacom lieviku pri chemických syntézach.
 
== Molekulové interakcie ==
 
Rozpúšťadlo interaguje rôznymi spôsobmi s rozpustenou látkou a tým stabilizuje roztok. Najbežnejšie z týchto interakcií sú pomerne slabé [[Van der Waalsova väzba|Van der Waalsove interakcie]] (indukované dipólové iterakcie, silnejšie interakcie dipól-dipól a ešte silnejšie [[vodíková väzba|vodíkové väzby]].
 
== Tabuľka vlastností bežných rozpúšťadiel ==
 
Rozpúšťadlá sú zoskupené do skupín nepolárne, polárne aprotické a plárne protické a zoradené podľa rastúcej polárnosti. Polárnosť je udaná dielektrickou konštantou. Hustota nepolárnych rozpúšťadiel ktoré majú väčšiu hustotu ako voda je vyznačená hrubo.
 
{| class=wikitable
{| border="1" cellpadding="5" cellspacing="0" align="center"
! align="center" | Rozpúšťadlo
! align="center" | [[Chemický vzorec]]
| align="center" | 100 °C
| align="center" | 80
| align="center" | 1.000 g/ml</table>
|}
 
== Iné projekty ==
* [http://www.phenomenex.com/phen/Doc/z366.pdf Tabuľka miešateľnosti] Phenomex tabľka miešateľnosti rozpúšťadiel (obsahuje aj údaje o polárnosti)
* [http://www.gls.co.jp/english/pdf/83.PDF Tabuľka miešateľnosti] GLS tabuľka miešateľnosti rozpúšťadiel (obsahuje dielektrické konštanty)
 
<!-- pokračovanie nabudúce -->
 
[[kategória:Rozpúšťadlá]]
113 218

úprav

Navigačné menu