Európska organizácia pre jadrový výskum: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
wikilinky
d (fix.)
d (wikilinky)
Známa je najmä tým, že vlastní '''Európske laboratórium pre časticovú fyziku/Európske laboratórium časticovej fyziky''' (angl. ''European Laboratory for Particle Physics'', fr. ''Laboratoire européen pour la physique des particules''), ktoré je najväčším laboratóriom časticovej fyziky na svete a predstavuje špičku v oblasti výskumu najjemnejšej štruktúry hmoty.
 
Nachádza sa v švajčiarskom meste [[Meyrin]] na [[švajčiarsko]]-[[Francúzsko|francúzskej]] hranici, severozápadne od mesta [[Ženeva]]. CERN vznikla [[29. september|29. septembra]] [[1954]] dohodou dvanástich členských štátov. Dnes ich má CERN 20. Hlavnou funkciou CERN je prevádzka časticových urýchľovačov a ďalšej infraštruktúry potrebnej pre výskum v oblasti fyziky vysokých energií. CERN je známa aj ako miesto vzniku siete [[World Wide Web]].
 
Slovensko je členským štátom od roku 1993, predtým krátko (v roku 1992) ako ČSFR. Ministerstvo školstva je odborným garantom členstva SR v CERN a vykonáva koordináciu a zabezpečovanie účasti slovenských pracovísk.
10 446

úprav

Navigačné menu