Kopčany (Bratislava): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 263 bajtov ,  pred 1 rokom
d
 
== Pričlenenie územia k Slovensku ==
Bývalý západný okraj Uhorska, od roku 1919 nazývaný Burgenland, bol na základe [[Saintgermainská zmluva|Saintgermainskej zmluvy]] (ktorá je účinná od júla 1920) aj [[Trianonská zmluva|Trianonskej zmluvy]] (ktorá je účinná od júla 1921) pririeknutý Rakúsku; Maďarsko sa ho však fakticky vzdalo až po bojoch s Rakúskom v novembri 1921.
Chotár obce Köpcsény/Kittsee (ako aj zvyšku dnešnej spolkovej krajiny Burgenland) patril až do [[1920]]/21 do Maďarska (do [[1918]] Uhorsko). Po skončení [[Prvá svetová vojna|prvej svetovej vojny]] bola táto západná časť Maďarska (dnešný Burgenland) po náročných rokovaniach v St. Germain a Trianone v roku [[1919]] pririeknutá Rakúsku. V prípade Kittsee bol chotár obce - definitívne od roku 1923 - rozdelený na viacero časti: jedna časť (fakticky jadro) obce patrí do Rakúska (do novozaloženej spolkovej krajiny Burgenland), druhá (okrajová) časť bola pripojená k [[Česko-Slovensko|Česko-Slovensku]]/[[Slovensko|Slovensku]], kde dnes tvorí juhozápadnú a južnú Petržalku, a tretia (okrajová) časť zostala v Maďarsku (ale po druhej svetovej vojne pripadla Česko-Slovensku/Slovensku) . Pozri aj vysvetlenie v článku [[Kittsee]].
 
Chotár obce Köpcsény/Kittsee patril pôvodne do Uhorska (resp. od jesene 1918 do Maďarska). Od nadobudnutia účinnosti Saintgermainskej zmluvy (t. j. júl 1920), ale s úpravami hraníc do súčasnej podoby v roku 1923, bol chotár obce rozdelený na viacero častí:
*jedna časť (fakticky jadro) obce patrí do Rakúska (do spolkovej krajiny [[Burgenland]], založenej de iure v roku 1920, ale obsadenej Maďarskom až do novembra 1921)
* druhá (okrajová) časť bola pripojená k [[Česko-Slovensko|Česko-Slovensku]]/[[Slovensko|Slovensku]], kde dnes tvorí juhozápadnú a južnú Petržalku, a
*tretia (okrajová) časť zostala v Maďarsku (ale po druhej svetovej vojne pripadla Česko-Slovensku/Slovensku).
Pozri aj podrobnejšie vysvetlenie v článku [[Kittsee]].
 
== Kopčany v užšom zmysle (t.j. medzi Bratskou a Kopčianskou) ==

Navigačné menu