Štefan Janák

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Štefan Janák
slovenský publicista, rozhlasový redaktor a moderátor
Štefan Janák
Narodenie25. jún 1949
Komárno, Česko-Slovensko
Úmrtie26. august 2017 (68 rokov)
Bratislava, Slovensko

Štefan Janák (* 25. jún 1949, Komárno – † 26. august 2017Bratislava) bol slovenský publicista a dlhoročný rozhlasový redaktor, dvojnásobný nositeľ Zlatého mikrofónu, víťaz viacerých novinárskych súťaží.

Štefan Janák sa dostal k mikrofónu náhodne, ešte počas študentských čias v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Bol členom hudobnej skupiny, o ktorej nahral amatérsku reportáž na magnetofón. Sused, ktorý pracoval v bratislavskom rozhlase mu odporučil, aby urobil externe pre vtedajšie západoslovenské vysielanie nahrávku na aktuálnu tému. Podarilo sa mu nahrať úspešnú reportáž z výstavby piliera s kaviarňou mostu SNP v Bratislave, ktorá sa stretla u rozhlasových pracovníkov s pozitívnou odozvou.

Do zamestnania v Československom rozhlase - štúdio Bratislava nastúpil 1. marca 1970. O rok neskôr v roku 1971 začal moderovať reláciu Dobré ráno na celoštátnom okruhu v čase od 5.00 do 8.00 hod. Jeho gestormi a učiteľmi boli skúsení rozhlasáci Milan Mlsna a Vladimír Nosáľ, ktorí mu povolili najskôr čítať iba presný čas. Po nadobudnutí skúseností sa už sám prihováral poslucháčom v trojhodinovom rannom vysielaní. Vítal naživo aj hostí v štúdiu pri mikrofóne a spájal sa aj s regionálnymi spravodajcami, ktorí sa hlásili s príspevkami o aktuálnom dianí na celom Slovensku.

Po Nežnej revolúcii sa stal autorom veľmi populárnej rozhlasovej ankety „S kým by ste si najradšej zaflirtovali“ organizovanej v spolupráci s Novým Časom a časopisom Plus 7 dní, ktorej víťazmi boli Zdena Studenková, Michal Dočolomanský, Silvia LakatošováPavol Habera.

Moderoval pravidelne aj večernú reláciu Slovenského rozhlasu Nočná pyramída, v ktorej odpovedali na otázky poslucháčov významné osobnosti. Medzi nimi napríklad spevák Karel Gott, výtvarník a karikaturista Milan Stano, či herec SND Jozef Vajda a ďalší.

Od roku 2000 až do odchodu do dôchodku sa venoval regionálnemu vysielaniu na okruhu Rádio Regina. Moderoval Rádiobudík a nakrúcal mnohé rozhlasové reportáže najmä zo Záhoria a z južného Slovenska. Venoval sa aj oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva. V rokoch 2002 a 2003 sa stal víťazom súťaže[1] o najpopulárnejšieho moderátora a dvakrát získal ocenenie Krištáľový mikrofón druhého okruhu Slovenského rozhlasu.

Zomrel po krátkej a ťažkej chorobe v Bratislave dňa 26. augusta 2017.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. WWW.A2.SK, (c) A2Group 2007 |. Pezinok má rád pre svojskú atmosféru - Časopis Pezinčan [online]. pezincan.pezinok.sk, [cit. 2017-09-03]. Dostupné online.
  2. Zomrel Štefan Janák. rtvs.sk. Dostupné online [cit. 2017-09-03].