Žindava európska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Žindava európska
Žindava európska
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Sanicula europaea
L.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Žindava európska (Sanicula europaea) je trváca, drobná bylina z čeľade zelerovité (Apiaceae).

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Žindava európska (Sanicula europaea)

Je to zelerovitá bylina, vyháňajúca z podzemku priamu oblú byľ a listy na dlhých stopkách s okrúhlymi a pätdielnymi čepeľami, jednotlivé diely sú dvojito až trojito zárezovité, ostro zúbkované. Súkvetie je vidlicový vrcholík zložený z okolíkov. Kvety sú drobné, lupienky biele až červenkasté. Plodmi sú guľaté, visiace dvojnažky so zvyškami kalicha na vrchole.

Stanovište[upraviť | upraviť zdroj]

Tieňomilná rastlina na mierne vlhkých až mierne suchých miestach najmä v bukových a hrabových lesoch, tiež v suchších aspektoch lužných lesov. Vyhľadáva zásadité, často vápenaté pôdy. Kvitne v máji až v júli.

Liečivé účinky[upraviť | upraviť zdroj]

Pre liečivé účinky sa zbierajú listy (folium saniculae) alebo celá vňať (herba saniculae). Niekedy sa zbiera aj koreň. Droga obsahuje saponíny, veľa trieslovín, horčinu a éterický olej, preto má zvieravé účinky. V minulosti bola oficiálnym prostriedkom proti krvácaniu. V ľudovom liečiteľstve sa používa na liečenie ťažko hojacich sa rán. V nemeckom a rakúskom liečiteľstve sa objavuje ako liečivá rastlina od čias Hildegard von Bingen, odvar vzhľadom na obsah saponínov na vykašliavanie pri zápaloch dýchacích ciest, v zmesi s medom a inými zložkami vzhľadom na triesloviny tiež na prečistenie pri zažívacích problémoch.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]