Ahmed Hassan Zewail

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ahmed Hassan Zewail
egyptský chemik
egyptský chemik
Narodenie 26. február 1946 (70 rokov)
Damanhur, Egypt
Odkazy
Webstránka caltech.edu
Commons Spolupracuj na Commons Ahmed Hassan Zewail
Nositeľ Nobelovej ceny

Ahmed Hassan Zewail, pôvodne arab. أحمد حسن زويل – Ahmad Hasan Zawajl  (* 26. február 1946, Damanhúr, Egypt) je americko-egyptský chemik. V roku 1999 získal Nobelovu cenu za chémiu za štúdium prechodových stavov chemických reakcií s použitím femtosekundovej spektroskopie.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v meste Damanhur, 60 km juhovýchodne od Alexandrie. Vyrastal v meste Disuq. Svoj prvý titul získal na Univerzite v Alexandrii ešte predtým ako odišiel z Egypta do USA, aby tam dokončil svoj titul PhD. na Univerzite v Pensylvánii. Krátko po post-doktoráte, v roku 1976, získal miesto v Caltechu, kde pracuje dodnes. V roku 1982 sa stal občanom Spojených štátov amerických.

Práca[upraviť | upraviť zdroj]

Zewailova kľúčová práca bola na pionierskom projekte femtochémie, štúdium chemických reakcií počas femtosekúnd. Využitie ultrarýchlych laserových techník, mu umožnilo opísať reakcie na atomárnej úrovni.

V roku 1999 sa Zewail stal tretím Egypťanom, ktorý získal Nobelovu cenu, nasledujúc Sadata (1978 za mier) a Mahfúda (1988 za literatúru). Zewail získal mnoho medzinárodných ocenení ako napríklad Wolfovu cenu za chémiu (1993) a Welchovu cenu (1997). V tom istom roku získal egyptské najvyššie čestné ocenenie Grand Collar of the Nile.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]