Ahmed Hassan Zewail

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ahmed Hassan Zewail
Ahmed Hassan Zewail
egyptský chemik

Narodenie 26. február 1946 (69 rokov)
Damanhur, Egypt
Nositeľ Nobelovej ceny

Ahmed Hassan Zewail, pôvodne arab. أحمد حسن زويل – Ahmad Hasan Zawajl  (* 26. február 1946, Damanhúr, Egypt) je americko-egyptský chemik. V roku 1999 získal Nobelovu cenu za chémiu za štúdium prechodových stavov chemických reakcií s použitím femtosekundovej spektroskopie.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v meste Damanhur, 60 km juhovýchodne od Alexandrie. Vyrastal v meste Disuq. Svoj prvý titul získal na Univerzite v Alexandrii ešte predtým ako odišiel z Egypta do USA, aby tam dokončil svoj titul PhD. na Univerzite v Pensylvánii. Krátko po post-doktoráte, v roku 1976, získal miesto v Caltechu, kde pracuje dodnes. V roku 1982 sa stal občanom Spojených štátov amerických.

Práca[upraviť | upraviť zdroj]

Zewailova kľúčová práca bola na pionierskom projekte femtochémie, štúdium chemických reakcií počas femtosekúnd. Využitie ultrarýchlych laserových techník, mu umožnilo opísať reakcie na atomárnej úrovni.

V roku 1999 sa Zewail stal tretím Egypťanom, ktorý získal Nobelovu cenu, nasledujúc Sadata (1978 za mier) a Mahfúda (1988 za literatúru). Zewail získal mnoho medzinárodných ocenení ako napríklad Wolfovu cenu za chémiu (1993) a Welchovu cenu (1997). V tom istom roku získal egyptské najvyššie čestné ocenenie Grand Collar of the Nile.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]