Ahshislepelta

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ahshislepelta
Ahshislepelta LM.png
Ahshislepelta
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Ahshislepelta minor
Burns a Sullivan, 2011
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Ahshislepelta bol rod bylinožravého ankylosaurida, žijúceho v období vrchnej kriedy (stupeň kampán, asi pred 70 miliónmi rokov) na území dnešného amerického štátu Nové Mexiko (údolie San Juan, súvrstvie Kirtland). Jediný druh je Ahshislepelta minor.

Holotyp nesie označenie SMP VP-1930 a ide o čiastočne zachovanú postkraniálnu kostru dospelého jedinca. Je známy len z objavu lopatkového pletenca, časti kostry ľavej prednej končatiny, stavcov a osteodermov. Fosílie boli objavená v roku 2005 a z lokality vyťažené v rokoch 2005 až 2009. Tento ankylosaurid dosahoval pomerne malých rozmerov, ako napovedá aj ramenná kosť o dĺžke 31 cm. Rovnako ako jeho príbuzní, aj Ahshislepelta bol obrnený, zavalitý štvornožec, živiaci sa rastlinnou potravou.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ahshislepelta na českej Wikipédii.
  1. BURNS, Michael E., SULLIVAN, Robert M. A new ankylosaurid from the Upper Cretaceous Kirtland Formation, San Juan Basin, with comments on the diversity of ankylosaurids in New Mexico. Fossil Record 3. New Mexico Museum of Natural History and Science, Bulletin, 2011, roč. 53, s. 169–178. Dostupné online.