Alois Mrštík

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Alois Mrštík
český spisovateľ a dramatik
český spisovateľ a dramatik
Narodenie14. október 1861
Jimramov, Česko
Úmrtie24. február 1925 (63 rokov)
Brno, Česko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Alois Mrštík

Alois Mrštík (* 14. október 1861, Jimramov – † 24. február 1925, Brno) bol český spisovateľ a dramatik.

Život a tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Rodný dom

Najstarší z bratskej štvorice jimramovských rodákov sa narodil v rodine miestneho obuvníka 14. októbra 1861. Otec sa snažil dať všetkým synom náležité vzdelanie, a preto sa s celou rodinou presťahoval do Ostrovačic, odkiaľ bolo bližšie do brnianskych škôl. Alois vyštudoval reálku a učiteľský ústav. Učiteľskú prax začal na Slovensku, čoskoro sa však vrátil na Moravu, kde pôsobil ako podučitel. Učil v Lískovci, Rakviciach, Hrušovanoch, Těšanoch a od roku 1889 bol správcom jednotriedky v Divákoch. V roku 1901 sa tu oženil s Mariou Bezděkovou z Kobylí a brat Vilém tu kúpil domček. Alois zomrel vo veku 64 rokov na následky týfusovej epidémie, ktorá v Divákoch vypukla v dôsledku používania kontaminovanej vody z obecnej studne.

Jeho literárna prvotinou bola zbierka čŕt a poviedok Dobré duše z roku 1893. Vrchol jeho diela predstavuje dráma Maryša, vzniknuté v spolupráci s bratom Vilémom. Jej námet si Alois priviezol z Těšan a pôvodne zamýšľal spracovať ho ako román, ale Vilém ho presvedčil o dráme. Bratská spolupráca sa osvedčila, a tak spoločnými silami vznikla aj knižka Bavlnkovy ženy a jiné povídky z roku 1897. Z dlhodobého pobytu v Divákoch na pomedzí Slovácka a Hané čerpá Aloisové najväčšie deväťzväzkové dielo Rok na vsi – Kronika moravské dědiny. Desaťročná práca bola zavŕšená opäť bratskou spoluprácou, keď sa na konečnom znení znovu podieľal aj brat Vilém. Vzhľadom na rozsah látky autor opustil tradičnú románovú kompozíciu a pomocou rozprávača učiteľa ide o voľný tok rozprávania v kronikárskej postupnosti.

Alois Mrštík zomrel v brnianskej nemocnici 24. februára 1925. Jeho život a dielo pripomína aj poštová známka z roku 1961. Obaja bratia povýšili úroveň moravskej literárnej tvorby na porovnateľnú európsku úroveň.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

  • Dobré duše – poviedky
  • Bavlníkova žena – poviedky, spolu s Viliamom Mrštíkom
  • Obrazy z Tater
  • Idyla celoročního života
  • Rok na vsi – románový cyklus s podtitulom Kronika moravské dědiny, najprv bol vydávaný v časopise Květy, spolu s Vilémom Mrštíkom

Divadelné hry[upraviť | upraviť zdroj]

Táto hra patrí k vrcholom českej realistickej drámy. Dej sa odohráva na slováckej dedine. Mladé dievča – Maryša je z finančných dôvodov nútená vydať sa za vdovca Vávru, ktorý má z predchádzajúceho manželstva tri deti. Nové manželstvo nie je šťastné a končí tragicky – Maryša Vávru otrávi jedom nasypaným do kávy.
Táto dráma rieši majetkové pomery a nerovný vzťah muža a ženy. Ide o kritiku pomerov na dedinu.
Námet hry je od Aloisa Mrštíka, hru spracoval Vilém Mrštík.

Online dostupné diela[upraviť | upraviť zdroj]

  • MRŠTÍK, Alois; MRŠTÍK, Vilém. Maryša : drama v pěti jednáních s proměnou. Praha : Otto, 1925. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Alois Mrštík na českej Wikipédii.