Amadeovci

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Amadeovci
Coat family Amade.svg
erb rodu Amadeovcov
KrajinaUhorsko
Materská dynastiaGuth-Keled
Titulypodžupan, kráľovský pokladník, cisársky dôstojník, kapitán
ZakladateľLothard
Rok založenia
dynastie
polovica 13. storočia
Posledný panovníkTadeáš ml.
Rok zániku dynastie1845
Štátna príslušnosťuhorská

Amadeovci alebo Amadéovci (maď. Amáde) je šľachtický rod. Rody Amade a Marczalthöy pochádzali z bočnej vetvy uhorského veľmožského rodu Guth-Keled, ktorá v arpádovskom období získala majetky v Zadunajsku a na Žitnom ostrove. Priamym zakladateľom Amadeovcov bol Lothard, syn Comesa Homodea († po 1257), ktorý získal panstvá Vrakúň a Böš (dnešné Gabčíkovo). Jeho potomkovia si začali písať po svojom predkovi priezvisko Omode, Omodeffy, ktoré sa v pomoháčskom období upravilo do tvaru Amade.

Dejiny rodu[upraviť | upraviť kód]

V stredoveku boli príslušníci rodu členmi uhorského kráľovského Dračieho rádu, o čom svedčí drak obkolesujúci ich rodové znamenie v erbe. V 16. storočí rod vyženil od Ňáriovcov podiely na panstve hradu Branč a panstvách Slovenské Pravno a Sučany v Turci. Amadeovci sa uplatňovali najmä ako podžupani Bratislavskej stolice. Spoločenský rod pozdvihol Leonard († 1647), uhorský vicepalatín a krajinský pokladník, ktorý získal barónsky titul (1622). Jeho potomkovia boli neskôr povýšení aj do grófskeho stavu (1782), avšak rod zakrátko v roku 1845 vymrel. Majetky na Žitnom ostrove po ženskej línii vyženil rod Űchtritz-Amade, ktorý ich držal až do konfiškácie v roku 1945. Z významných členov rodu treba spomenúť Jána († 1656), kapitána Žitného ostrova, Františka († 1823), cisárskeho komorníka a palatína predialistov, Tadeáša (1782 – 1845), hudobného skladateľa. Amadeovci vymreli po meči 1845 Tadeášom ml., sobášom Dominiky Amadeovej (* 1810 – † 1875) a Emila Üchtritza (* 1808 – † 1886) rod pokračoval ako Üchtrit-Amadé.[1][2]

Známi príslušníci rodu[upraviť | upraviť kód]

Medzi najvýznamnejších členov rodu patrili:[1][2]

Galéria[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. a b Amadeovci [online]. Encyclopaedia Beliana, [cit. 2019-10-03]. Dostupné online.
  2. a b NAGY, Ivan. Magyarország családai czimerekkel és nemzékrendi táblákkal. 1.. vyd. Budapešť : Ráth Mór kiadása, 1857. Dostupné online. S. 29 - 30. (maďarsky)

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]