Anatotitan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anatotitan
Anatotitan.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Anatotitan bol veľmi veľký bylinožravec, až 12 metrov dlhý „vtákopyskatý“ dinosaurus. Známy je z viacerých kompletných kostier. Vyskytoval sa pred 68 až 65 miliónmi rokov na území dnešnej Severnej Ameriky.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Anatotitan sa vyznačoval výrazne pretiahnutou, nízkou lebkou, ktorá u niektorých jedincov dosahovala dĺžku až 120 cm. Ďalej disponoval podobnou stavbou tela ako iné hadrosauridy (alebo vtákopyskaté dinosaury). Mal kostený zobák, v jeho prípade výrazne široký, čeľuste s batériami zubov, kratšie predné končatiny, dlhé a silné zadné končatiny a dlhý chvost. Predné končatiny slúžili predovšetkým na chôdzu, pri behu sa však zviera mohlo vztýčiť na zadné končatiny. Patril do skupiny plochohlavých hadrosauridov, nemal teda žiaden dutý kostený hrebeň napojený na dýchacie cesty. Je však možné, že na priestranné nosové otvory sa za života upínala pružná koža, ktorá pri prípadnom nafukovaní mohla slúžiť na vydávanie zvukov alebo na pútanie pozornosti samíc.

Medzi príbuzných rodu Anatotitan patrí obrovský Shantungosaurus z Ázie a po jeho boku žijúci Edmontosaurus, s ktorým bol v minulosti radený do dnes neplatného rodu Anatosaurus.

Druhy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Anatotitan copei
  • Anatotitan longiceps

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]