Anna Farisová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Anna Kay Farisová)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Anna Farisová
Anna Faris - Guardians of the Galaxy premiere - July 2014 (cropped).jpg
americká herečka
Celé meno Anna Kay Faris
Narodenie 29. november 1976 (41 rokov)
Baltimore, Maryland, USA
Povolanie herečka speváčka
Manžel Ben Indra 2004-2008
Chris Pratt 2009-
Oficiálna webstránka http://www.anna-faris.org/

Anna Kay Farisová (* 29. november 1976, Baltimore, Maryland, USA) je americká herečka, známa najmä vďaka filmom Scary Movie ako Cindy Campbellová.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa ako dcéra Jacka Farisa (škótskeho/írskeho pôvodu) a Karen Farisovej (nemeckého, anglického a francúzskeho pôvodu) a sestra Boba Farisa. Vyrastala v Edmondse, Washington, na sever od Seattlu. Jej rodičia ju podporovali, aby pokračovala v hraní, keď bola malá, a v deviatich rokoch podala svoj prvý profesionálny herecký výkon v Seattle Repertory Theater. Keď vychodila strednú školu (Edmonds Woodway), pokračovala v štúdiu anglickej literatúry na Washingtonskej univerzite.

V roku 2004 sa vydala za herca Bena Indru, s ktorým sa stretla, keď natáčala film Alej milencov, a s ktorým chodila už od roku 1999. 3. apríla požiadala o rozvod z dôvodu nezlučiteľných odlišností medzi ňou a jej manželom.

Filmová kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Jej prvá významná filmová rola bola v malorozpočtovom filme Alej milencov (1999). Jej zlomovou rolou bola úloha v paródii na horory Scary Movie (2000). Je síce prirodzená svetlá brunetka (ako je možno vidieť vo filme May), ale väčšinou si farbí vlasy na blond. Svoje tmavé vlasy si prefarbila kvôli natáčaniu Scary Movie, aby sa tak viac podobala na Neve Campbellovú, ktorá hrá rovnomennú postavu vo filme Vreskot, v jednom z filmov, ktoré Scary Movie paroduje.

Populárna sa stala aj vďaka stvárneniu Eriky v americkom sitcome Priatelia. Kritici sa o nej pochvalne vyjadrili aj v jej ďalšom filme - Stratení v preklade. Objavila sa aj vo filme Hej, kamoš, kto tu varí? s Ryanom Renoldsom a Justinom Longom.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]