Ara zelenokrídla

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ara zelenokrídla

Ara chloroptera
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Anodorhynchus hyacinthinus
Gray, 1859
Synonymá
ara žltozelená

Areál rozšírenia.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Ara zelenokrídla alebo ara zelená (Ara chloropterus) je veľký, pestro sfarbený papagáj a jeden z najväčších a najrozšírenejších ár patriaci do rodu Ara.

Popis[upraviť | upraviť zdroj]

Nápadný, až 100 cm veľký vták s rozpätím krídel okolo 125 cm a hmotnosťou nad 1 kg. Rovnako ako ostatné ary má nápadne sfarbené štíhle telo, nápadne dlhý chvost a silný zobák. Má červené brucho, lopatky a hlavu s bielou kožou na tvári, okolie nad chvostom svetlo modré, chrbát a krídla s temne zeleným sfarbením. Samec aj samica sú sfarbení rovnako, mladé vtáky sa podobajú dospelým, ale majú kratší chvost. Vo voľnej prírode býva veľmi často zamieňaný s podobnou arou arakangou (Ara macao), v jej spoločnosti sa bežne zdržuje.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Vyskytuje sa vo veľkom množstve v tropických lesoch na v severnej a strednej časti Južnej Ameriky. Celá juhoamerická populácia nebola zatiaľ vyčíslená, ale odhaduje sa že žije na ploche väčšej ako 8 100 000 km2. V súčasnej dobe pre aru zelenokrídlu predstavuje najväčšiu hrozbu ničenie jeho prirodzeného biotopu, zabíjanie dospelých vtákov pre mäso a perie a vyberanie mláďat z hniezd pre domáci chov.

Pre svoje výrazné sfarbené perie býva tento vták súčasťou súkromných chovov, a to napriek skutočnosti, že jeho odchov je relatívne náročný, z dôvodu jeho častého a prenikavého kriku. Na Slovensku je chovaný v Zoo Bojnice, kde v roku 1972 zaznamenali prvé rozmnoženie v podmienkach československých zoo. Odchov sa však nepodaril.Neskôr tu pár zostavený začiatkom 90ych rokov minulého storočia odchoval viac než 20 mláďat.

Ekológia[upraviť | upraviť zdroj]

Žije v pároch alebo v kŕdľoch, často sa mieša s kŕdľami ostatných druhov ár[2]. Dospelé vtáky sa medzi sebou dorozumievajú hlučnými škrekmi, vďaka ktorým môžeme ich prítomnosť spozorovať aj na dlhšiu vzdialenosť. Je veľmi dobrým letcom, ale väčšinou nepodniká žiadne dlhé výpravy.

Živí sa semenami, plodmi, kvetmi a orechmi, ich tvrdú škrupinku dokáže ľahko zdolať vďaka veľmi silnému zobáku, ktorý dokáže pri pevnom stisku rozlomiť na polovicu aj násadu od metlu. Z dôvodu potravinovej konkurencie sa živí aj nezrelými plodmi a rastlinami, ktoré sa chemicky postrekujú proti okusovaniu. Pred otravou sa potom bráni jedením zeminy, ktorá v jeho žalúdku pôsobí ako protijed.

Ročne kladie väčšinou 3 vajíčka, na ktorých sedí 23–27 dní. Mláďatá, o ktorá sa starajú obaja rodičia, opúšťajú hniezdo asi po 12 týždňoch. Pohlavnú dospelosť ara zelenokrídla dosahuje v 8. roku života a pri dobrých podmienkach v zajatí sa môže dožiť až 70–80 rokov .

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species [online]. IUCN Red List. Dostupné online. (po anglicky)
  2. Ara zelenokřídlý [online]. chovzvirat.cz. Dostupné online. (cz)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ara zelenokřídlý na českej Wikipédii.

Externí odkazy[upraviť | upraviť zdroj]