Bainoceratops

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bainoceratops
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Bainoceratops efremovi
Tereschenko a Alifanov, 2003
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Bainoceratops („hornatá rohatá tvár“) bol rod rohatého dinosaura, žijúceho v období vrchnej kriedy (stupeň kampán) na území dnešného Mongolska. Jediný známy druh Bainoceratops efremovi opísali ruskí paleontológovia Tereschenko a Alifanov v roku 2003.

Klasifikácia[upraviť | upraviť kód]

Bainoceratops patrí medzi rohaté dinosaury (ceratopsy), skupinu bylinožravých dinosaurov s papagájovitými zobákmi, ktoré sa vyskytovali v Severnej Amerike a Ázii počas obdobia vrchnej kriedy, ktorá skončila zhruba pred 65 miliónmi rokov.

Materiál pozostáva iba z časti chrbtice, je však dostatočne diagnostický, aby ukázal odlišnosť tohto rodu a známejšieho Protoceratopsa. Bližšie príbuzný bol Bainosaurus napríklad rodu Udanoceratops.

Potrava[upraviť | upraviť kód]

Rovnako ako všetky ostatné rohaté dinosaury, aj Bainoceratops bol bylinožravec. Keďže krytosemenné rastliny boli ešte v tomto období menej hojné ako dnes, je možné, že sa tento dinosaurus živil relatívne hojnými papradinami, cykasmi a ihličnanmi. Svojim silným zobákom bol schopný obštipkávať aj silné konáre a výhonky.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  • TERESCHENKO, V.S.; ALIFANOV, V.R.. Bainoceratops efremovi, a new protoceratopid dinosaur (Protoceratopidae, Neoceratopsia) from the Bain-Dzak Locality (South Mongolia). Paleontological Journal, 2003, roč. 37, čís. 3, s. 293–302.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]