Bantry Bay (Írsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Poloha zálivu Bantry Bay v rámci Írska

Bantry Bay (ír. Cuan Baoi alebo Inbhear na mBárc alebo Bádh Bheanntraighe) je záliv v severovýchodnej časti Atlantického oceánu, na juhozápadnom pobreží Írska. Prebieha od severovýchodu na juhozápad a z troch strán (sever, východ a juh) ho obklopuje pevnina grófstva Cork. V juhozápadnej časti, v línii mysov Black Ball Head a Sheep's Head sa otvára do Atlantiku. Šírka zálivu sa pohybuje od 3-4 km do 10 km v ústí.

V zálive ležia dva veľké ostrovy, Bere Island v západnej a Whiddy Island vo východnej časti, a viacero menších. Pobrežie zálivu je značne členité najmä na severe (polostrov Beara), kde sa do pevniny vrezávajú viaceré menšie zálivy a zátoky - Glengarriff Harbour, Adrigole Harbour, Bere Haven. Na juhu (polostrov Sheep's Head) nie je pobrežie výraznejšie rozčlenené. Najvýznamnejšie rieky ústia vo východnej časti zálivu: Coomhola, Mealagh a Owvane.

Pamätník tragédie tankera Betelgeuse memorial v prístave Bantry Harbour

Záliv nesie názov podľa mesta Bantry, ktoré leží vo východnej časti zálivu, oproti ostrovu Whiddy Island. Okrem neho sa na pobreží nachádza niekoľko obcí: Adrigole, Ballylickey, Castletownbere, Curryglass, Gerahies, Glengarriff, Snave Bridge a Trafrask. Obec Rerrin leží na ostrove Bere Island, kým na ostrove Whiddy Island je ropný terminál.

8. januára 1979 zahynulo pri ostrove Whiddy Island 50 ľudí po tom, ako francúzsky tanker Betelgeuse zachvátil požiar a po následnej explózii, sa rozlomil na tri časti.