Biely Drin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Biely Drin
Drini i Bardhë, Beli Drim (Бели Дрим)
rieka
Most Ura e Fshejte na Bielom Drine
Štáty Albánsko Albánsko,  Srbsko Srbsko
Prameň Žljeb
Ústie Drin
Dĺžka 175 km
Povodie 4 964 km² (496 400 ha)
Prietok
 - priemerný 56 /s
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Biely Drin (albán. Drini i Bardhë, srb. Бели ДримBeli Drim) je rieka v Kosove v Srbsku a v severnom Albánsku (Kukës). Po 175 km toku sa v Kukëse steká s Čiernym Drinom a ďalej tečie ako Drin. Veľkosť povodia je 4 964 km².

Priebeh toku[upraviť | upraviť zdroj]

Srbsko[upraviť | upraviť zdroj]

Rieka Biely Drin

Horný tok rieky preteká Metohijou (albán. Rrafshin e Dukagjinit), časťou Kosova, v oblúku dlhom 156 km. Pramení na južných svahoch hôr Žljeb, severne od mesta Peć (albán. Peja). Prúd je zo začiatku pod zemou, ale potom tryská zo silného prameňa a padá dole z 25 m vodopádu blízko dediny Radovac. Najprv tečie na východ ku kúpeliam Pećka banja (albán. Banja e Pejës) a dedinám Banjica, Trbuhovac a Zlokućane, kde sa do nej vlieva zľava tečúca Istočka a obracia sa na juh. Zvyšok rieky v Kosove preteká skrz úrodnú a husto osídlenú centrálnu časť Metohije, na rieke však nie je žiadna väčšia obec, len menšie dediny. Väčšie mestá sú ďaleko od rieky (Peć, Đakovica (albán. Gjakova), Prizren), zatiaľ čo menšie mestá (Klina) a väčšie dediny (Velika Kruša, Đonaj) sú bližšie.

Do Bieleho Drinu pritekajú sprava rieky Pećka Bistrica, Dečanska Bistrica, Prue potok a Erenik a zľava rieky Istočka, Klina, Miruša, Rimnik, Topluga a Prizrenska Bistrica.

Povodie v Kosove zaberá 4 360 km². Voda z rieky je využívaná vo vodárniach, pri zavlažovaní a pre výrobu elektriky (zvlášť u pravých prítokov). Na hraničnom priechode Vrbnica-Shalqin vteká do regiónu Trektan vo východnom Albánsku.

Albánsko[upraviť | upraviť zdroj]

Albánska časť rieky je 19 km dlhá s povodím 604 km². Na rieke niesu žiadne osady. Zľava do nej priteká rieka Lumë (tiež z Metohije). Nakoniec vtečie do mesta Kukës, kde sa spojí s Čiernym Drinom a spolu utvoria Drin, ktorý sa vlieva do Jadranského mora.

Vodný režim[upraviť | upraviť zdroj]

Priemerný prietok je 56 m³/s.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Mala Prosvetina Enciklopedija, tretia edícia (1985); Prosveta; ISBN 86-07-00001-2
  • Jovan Đ. Marković (1990): Enciklopedijski geografski leksikon Jugoslavije; Svjetlost-Sarajevo; ISBN 86-01-02651-6

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Biely Drin