Blanka Kastílska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Blanka Kastílska
francúzska kráľovná
francúzska kráľovná
Narodenie4. marec 1188
Palencia, Španielsko
Úmrtie26. november 1252 (64 rokov)
Paríž, Francúzsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Blanka Kastílska

Blanka Kastílska (* 4. marec 1188, Palencia – † 26. november 1252, Paríž) bola kastílska princezná a francúzska kráľovná. Po manželovej smrti sa stala regentkou Francúzska za neplnoletého syna Ľudovíta IX. a dokázala pre neho uhájiť kráľovstvo pred spurnou šľachtou.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Blanka bola tretia dcéra Alfonza VIII., kastílskeho kráľa, a Eleonóry, dcéry anglického kráľa Henricha II. a Eleonóry Akvitánskej. Na základe zmluvy medzi francúzskym kráľom Filipom II. Augustom a Blankiným strýkom Jánom, sa Blanka za pomoci svojej osemdesiatročnej starej matky Eleonóry Akvitánskej, s veľkou slávou a za účasti oboch kráľov, vydala dňa 22. mája 1200 za princa Ľudovíta.

Kráľov potupný návrat z Anglicka, dobová miniatúra (1216)

Prvý raz preukázala svoje vladárske schopnosti v roku 1216, keď si Ľudovít chcel po Jánovej smrti prisvojiť anglickú korunu a pri invázii do Anglicka narazil na jednotný odpor. Filip II. August odmietol syna podporovať, a tak Blanka sama organizovala podporné flotily do Anglicka, aj keď bez konečného úspechu.

Ľudovít zomrel po trojročnom panovaní na úplavicu[1] v novembri 1226 pri návrate z južného Francúzska, kde na pápežovo naliehanie potláčal katarské hnutie a presadzoval tam prísne severofrancúzske lénne právo. Blanka sa stala podľa manželovho závetu regentkou a opatrovníčkou ich detí, Ľudovít IX. mal iba 12 rokov. Spravovanie svojich financií zverovala templárom, ktorí jej pravidelne predkladali vyúčtovanie a v roku 1236 ich tiež poverila financovaním výstavby kláštornej fundácie v Maubuissone.[2]

Kráľovstvo sa po kráľovej smrti ocitlo v kritickej situácii, všetky Kapetovcami pracne získané územia sa zdali byť stratené. Blanka však dokázala potlačiť povstanie barónov (1226), aj anglický útok (1230). Šľachta bola buď zastrašená, alebo získaná na stranu Bielej kráľovnej a kráľovstvo bolo pre Ľudovíta zachované. Kráľovniní nepriatelia hovorili o jej milostnom pomere s pápežskym vyslancom.[3] Je fakt, že s podporou pápežského legáta Romana Frangipana sa Blanke podarilo udržať stabilitu štátu a dokonca odraziť útoky anglického kráľa Henricha III. Obdivovateľom kráľovnej bol aj Theobald I. Navarrský, ktorý jej skladal milostné verše.[4]

I po prevzatí vlády Ľudovítom bol Blankin vplyv výrazný, práve matka mu našla vhodnú nevestu – v roku 1234 sa po získaní pápežského dišpenzu oženil s dcérou provensalského grófa Raimonda Bérengera IV. a Beatrix SavojskeJ, Margarétou. Blanka Kastílska bola vyhlásená za kráľovnú matku. Celý nevestin sprievod – savojskí strýkovia, pestúnka, dvorné dámy – boli ihneď po sobáši poslaní naspäť domov.

Kráľovná Blanka zaobchádzala s kráľovnou Margarétou tak nevľúdne, že, pokiaľ to bolo len trochu možné, znemožňovala svojmu synovi zdržiavať sa v spoločnosti jeho ženy…
Jean de Joinville

Po Ľudovítovom odchode na siedmu križiacku výpravu, od ktorej ho vášnivo odrádzala, sa opäť stala regentkou a zúfalo ho podporovala všetkými dosiahnuteľnými peniazmi a vojskom. V roku 1252 však došla na koniec svojich síl a po nehode v novembri zomrela.

Telo Blanky Kastílskej bolo pochované v kláštore Maubuisson[5] pri Pontoise a srdce v kláštore Notre-Dame du Lys v Dammarie-les-Lys pri Melune, ktoré sama založila.

Deti[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. France, Capetian kings [online]. [Cit. 2011-12-08]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Noví rytíři, str. 300
  3. Women's Biography: Blanche of Castile, queen of France [online]. Epistolæ: Medieval Women's Letters, [cit. 2011-12-08]. Dostupné online. (anglicky)
  4. Collection of Letters: Detail [online]. Epistolæ: Medieval Women's Letters, [cit. 2011-12-08]. Dostupné online. Archivované 2008-12-01 z originálu. (anglicky)
  5. CASTILE & LEON, counts & kings [online]. Epistolæ: Medieval Women's Letters, [cit. 2011-12-08]. Dostupné online. (anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Blanka Kastilská na českej Wikipédii.