Božská komédia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Božská komédia vytlačená v roku 1472
Comencia la Comedia, 1472

Božská komédia (tal. La Divina Commedia) je rozsiahle literárne dielo talianskeho básnika Danteho Alighieriho, jedno z najvýznamnejších diel svetovej literatúry. Vzniklo pravdepodobne v rokoch 13041321. V samotnej Božskej komédii Dante uvádza, že sa dej odohráva na Veľkú noc roku 1300. Najprv sa dielo volalo „Komédia“, prívlastok „Božská“ jej priradil až známy taliansky básnik Bocaccio (bokačo).

Skladá sa z troch častí: Peklo (tal. Inferno), Očistec (tal. Purgatorio) a Raj (tal. Paradiso). Každá časť končí slovom „hviezdy“.

Každá časť má 33 básní + 1 ako úvod.

Je napísaná pomocou tercín, v pôvodnom jazyku je zložená z 11-slabičných veršov.

Peklo[upraviť | upraviť kód]

Dante vstúpi do pekla (v polovici svojho života - 35 rokov), kde ho sprevádza autor Publius Vergilius Maro (dielo: Enea).

Peklo je rozdelené na tzv. kruhy; je to vlastne veľký kužeľ, na ktorého dne sídli Lucifer, ktorý s troma hlavami požiera najväčších hriešnikov - zradcov. Kruh, v ktorom sa nachádzajú zradcovia, sa volá Caina (Kain a Ábel).

Existuje aj antinferno (predpeklie), v ktorom sa nachádzajú „Nerozhodní“ (napr. pápež Celestín V., ktorý sa vzdal svojej funkcie a uvoľnil miesto zlému pápežovi Bonifácovi VIII.), ktorí podľa Danteho nemajú ani len právo na to, aby boli v pekle.

Očistec[upraviť | upraviť kód]

V očistci Danteho sprevádza znova Vergilius. Očistec je zoradený podľa siedmich smrteľných hriechov: pýcha, závisť, hnev, lenivosť, lakomstvo, obžerstvo, smilstvo.

Dané uvedené hriechy sú zoradené od najľahšieho po najhorší.

Raj[upraviť | upraviť kód]

V Raji Danteho sprevádza jeho platonická láska Beatrice.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Božská komedie na českej Wikipédii.