Bodružalík

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Bodružalík je potok v hornom Šariši, v severovýchodnej časti okresu Svidník. Je to ľavostranný prítok Ladomirky s dĺžkou približne 4,5 km.

Bodružalík - pokojná, čistá riečka, kde ešte dnes žijú mnohé vzácne chránené vodné druhy

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Tečie v severozápadnej časti Laboreckej vrchoviny, kde pramení juhovýchodne pod Kozím vrchom (605,2 m n. m.), v nadmorskej výške cca 500 m n. m., na území CHKO Východné Karpaty. V údolí doliny Bodružalíka je súbežne napájaný prítokom z mokrade Košariska.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Najprv tečie na sever cez Bodružal, kde priberá 4 krátke ľavostranné prítoky z dolín s lokálnymi názvami Koprivne, Zegeľníci, Pelepče a Segiňa. Za obcou priberá prítok z Kotolnice a Kuriačnika. V obci Bodružal priberá na pravej strane cca 5,5 km dlhý Príkranský potok (Prikrianku). Sútok je na zemepisnej šírke 49˚21′ 15″ a dĺžke 21˚42′ 26″. Z Čerešne priberá krátky pravostranný prítok, ktorý riečku zásobuje vodou v jarnom období a v čase dažďov. Na okraji obce Krajná Poľana sa zľava vlieva do Ladomirky. Bodružalík je zásobovaný najmä dažďovou vodou a snehom. Najvyššiu hladinu dosahuje v jarných mesiacoch. Je to menej vodnatý tok s pomerne veľkými výkyvmi pretokov počas roka. Voda potoka je veľmi čistá, o čom svedčí aj výskyt raka riečneho.