Ladomirka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zamrznutá Ladomirka vo Svidníku tesne pred sútokom s Ondavou
Rozvodnená Ladomirka pred Ladomirovou na začiatku letného slnovratu

Ladomirka je riečka na severovýchodnom Slovensku, v okrese Svidník. Je to ľavostranný prítok Ondavy s dĺžkou 21,1 km.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v severozápadnej časti Laboreckej vrchoviny, priamo pod Duklianskym priesmykom (502 m n. m.), v nadmorskej výške cca 455 m n. m., na území CHKO Východné Karpaty.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Najprv tečie na juh cez Vyšný Komárnik, kde priberá krátky ľavostranný prítok z Doliny, pokračuje územím Vojenského prírodného múzea na Dukle, priberá prítok z Dlhonca zľava a preteká obcou Nižný Komárnik. Za ňou priberá prvý významný prítok, ľavostrannú Šivarnú a napája malú vodnú nádrž.

Ďalej preteká cez Krajnú Poľanu, tu zľava priberá Bodružalík a na krátkom úseku tečie západným smerom. Sprava priberá Hluboký potok, vstupuje do Ondavskej vrchoviny a stáča sa na juhozápad. Preteká okrajom obce Hunkovce, sprava priberá Hrišov potok (292,0 m n. m.), následne vytvára väčšiu sihoť a rozširuje svoje koryto.

Zľava potom priberá prítok pretekajúci obcou Krajné Čierno, z tej istej strany potom prítok zo Zemianskej doliny a preteká okrajom Ladomirovej. Najprv priberá zľava prítok spod Pacutovej (650,3 m n. m.) a za obcou opäť zľava Vagrinčík, ktorý sa do Ladomirky vlieva dvoma ramenami a následne vytvára väčšiu sihoť.

Na krátkom úseku zase tečie na západ, vytvára niekoľko zákrut a ďalšiu väčšiu sihoť. Sprava priberá najvýznamnejší prítok, Kapišovku (237,6 m n. m.) a stáča sa na juhozápad. Preteká územím mesta Svidník a južne od centra ústi do Ondavy.

Súradnice: 49°18′06″S 21°34′13″V / 49,301571°S 21,570175°V / 49.301571; 21.570175