Ladomirka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zamrznutá Ladomirka vo Svidníku tesne pred sútokom do Ondavy
Rozvodnená Ladomirka pred Ladomirovou na začiatku letného slnovratu

Ladomirka je riečka na severovýchodnom Slovensku, v okrese Svidník. Je to ľavostranný prítok Ondavy s dĺžkou 21,1 km.

Prameň[upraviť | upraviť kód]

Pramení v severozápadnej časti Laboreckej vrchoviny, priamo pod Duklianskym priesmykom (502 m n. m.), v nadmorskej výške cca 455 m n. m., na území CHKO Východné Karpaty.

Opis toku[upraviť | upraviť kód]

Najprv tečie na juh cez Vyšný Komárnik, kde priberá krátky ľavostranný prítok z Doliny, pokračuje územím Vojenského prírodného múzea na Dukle, priberá prítok z Dlhonca zľava a preteká obcou Nižný Komárnik. Za ňou priberá prvý významný prítok, ľavostrannú Šivarnú a napája malú vodnú nádrž.

Ďalej preteká cez Krajnú Poľanu, tu zľava priberá Bodružalík a na krátkom úseku tečie západným smerom. Sprava priberá Hluboký potok, vstupuje do Ondavskej vrchoviny a stáča sa na juhozápad. Preteká okrajom obce Hunkovce, sprava priberá Hrišov potok (292,0 m n. m.), následne vytvára väčšiu sihoť a rozširuje svoje koryto.

Zľava potom priberá prítok pretekajúci obcou Krajné Čierno, z tej istej strany potom prítok zo Zemianskej doliny a preteká okrajom Ladomirovej. Najprv priberá zľava prítok spod Pacutovej (650,3 m n. m.) a za obcou opäť zľava Vagrinčík, ktorý sa do Ladomirky vlieva dvoma ramenami a následne vytvára väčšiu sihoť.

Na krátkom úseku zase tečie na západ, vytvára niekoľko zákrut a ďalšiu väčšiu sihoť. Sprava priberá najvýznamnejší prítok, Kapišovku (237,6 m n. m.) a stáča sa na juhozápad. Preteká územím mesta Svidník a južne od centra ústi do Ondavy.

Súradnice: 49°18′06″S 21°34′13″V / 49,301571°S 21,570175°V / 49.301571; 21.570175