Nitra (rieka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nitra
Rieka
Nitra prievidza 1.jpg
Rieka Nitra v Prievidzi
Štát Slovensko Slovensko
Prítoky
 - ľavostranné Handlovka, Žitava
 - pravostranné Nitrica, Bebrava, Radošinka
Zdrojnica pod Reváňom v Lúčanskej Malej Fatre
Ústie Váh
 - poloha pri obci Komoča v okrese Nové Zámky
 - súradnice 47°57′28″S 18°01′12″V / 47,957641°S 18,019938°V / 47.957641; 18.019938
Dĺžka 197 km
Povodie 4 501 km² (450 100 ha)
Prietok
 - priemerný 22,51 /s
 - maximálny 385 /s
Mapa rieky Nitry s najvýznamnejšími prítokmi od jej prameňa pod Reváňom v Lúčanskej Malej Fatre po ústie do rieky Váhu pri obci Komoča (na západe okresu Nové Zámky)
Mapa rieky Nitry s najvýznamnejšími prítokmi od jej prameňa pod Reváňom v Lúčanskej Malej Fatre po ústie do rieky Váhu pri obci Komoča (na západe okresu Nové Zámky)
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Nitra je slovenská rieka, prameniaca na juhovýchodných svahoch Lúčanskej Malej Fatry pod vrchom Reváň. Je ľavostranný prítok Váhu, kam sa vlieva pri obci Komoča. Jej dĺžka bola pôvodne 243 km, v roku 1950 sa skrátila na 170 km, a to vybudovaním preložky do Váhu. Prekonáva výškový rozdiel 691 m. Má pretiahnutý tvar s nesúmernými prevládajúcimi prítokmi, pred preložkou prijíma zľava Žitavu.

Významnejšie prítoky Nitry sú: Handlovka, Nitrica – Belianka, Bebrava, Radošinka, Dlhý kanál a Žitava.

V hornej a strednej časti povodia priberá okrem veľa malých, málo vyvinutých prítokov Handlovku z ľavej a Nitricu z pravej strany, nižšie z tej istej strany Bebravu a Radošinku. Na dolnom toku priberá svoj najdlhší (99,3 km) a plochou povodia najväčší (1 243,6 km²) prítok Žitavu so zbernou oblasťou na svahoch Tribeča a Pohronského Inovca. Riečna sústava Nitry je charakterizovaná dlhou hlavnou tepnou s viacerými krátkymi a niekoľkými dlhšími prítokmi.

Z Nových Zámkov bol vybudovaný v 60. rokoch 20. storočia umelý kanál, ktorý spojil rieku Nitra s Váhom v obci Komoča, vzdialenej od Nových Zámkov pár kilometrov. Staré koryto rieky Nitra však naďalej existuje. Preteká cez Martovce a spája sa so Žitavou a v Komárne sa vlieva do Váhu. Tento tok Nitry je pokojný, plný vodného života, pripravený na skvelú vodnú turistiku. V Komoči je aj pekná piesočná pláž vhodná na rekreáciu spolu s chatovými oblasťami.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému rieka Nitra