Ulička (prítok Uhu)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ulička pod Runinou

Ulička je riečka v severovýchodnej časti Slovenska, na území okresu Snina. Je to pravostranný prítok Uhu s dĺžkou 28 km (z toho 24 km na území Slovenska) a je tokom VII. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Bukovských vrchoch, pod hlavným hrebeňom pohoria, na severozápadných svahoch vrchu Veľký Bukovec (1 011,9 m n. m.) v nadmorskej výške okolo 710 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie najprv severozápadným smerom, vteká do malej eróznej Runianskej kotliny, a južne od obce Runina priberá sprava Hluboký potok a na krátkom úseku pokračuje na západ. Z pravej strany potom priberá Poloninský potok, mení smer toku na severozápad. Ďalej priberá sprava Pľašu a veľkým výrazným oblúkom sa stáča k juhu. Preteká obcou Topoľa, pod ktorou priberá najprv ľavostranný Dankov potok a potom pravostranný Príslopský potok a stáča sa na juhovýchod. Sprava priberá Šťavinku, preteká cez Kolbasov, následne priberá sprava Dolinský potok a zľava Ruský potok. Potom Ulička vytvára dvojitú zákrutu, zľava priberá Vlčí potok a vstupuje do Uličskej kotliny, kde tečie cez obec Ulič. Tu priberá svoj najvodnatejší prítok, Zbojský potok zľava. Vytvára ešte dve väčšie sihote, zľava priberá Mikešov potok a juhovýchodne od obce opúšťa územie Slovenska. Hneď za štátnou hranicou priberá ľavostranný Homašov tečúci súbežne s hranicou (na cca 500 m úseku preteká aj na našom úseku) a následne pokračuje približne 4 km dlhým úsekom cez územie Ukrajiny. Pri obci Zabriď sa v nadmorskej výške približne 209 m n. m. vlieva do Uhu.

Ulička je vodným tokom pretekajúcim výhradne územím Bukovských vrchov a od sútoku s Príslopským potokom je deliacou líniou medzi podcelkami Bukovce na severovýchode a Nastaz na juhozápade. Preteká územím národného parku Poloniny.

Povodie Uličky podľa prítokov (v smere toku)[upraviť | upraviť zdroj]

Ulička (P – pravostranný prítok, Ľ – ľavostranný prítok)

Fotogaléria[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 48°56′50″S 22°26′22″V / 48,947292°S 22,439318°V / 48.947292; 22.439318