Blh (rieka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Potok Blh pretekajúci pri obci Cakov

Blh je rieka na juhovýchode stredného Slovenska, preteká okresom Rimavská Sobota. Je to ľavostranný prítok Rimavy, má dĺžku 52,5 km, priemerný prietok je 0,9 m³/s pri obci Rimavská Seč. Je to vrchovinovo-nížinný typ rieky.

Pramení v Stolických vrchoch pod vrchom Tŕstie (1 120,9 m n. m.) v nadmorskej výške okolo 980 m n. m.

Najprv tečie na juh a neskôr sa stáča na juhovýchod, zľava priberá prítok z oblasti Krokavy (447,3 m n. m.), preteká obcou Ratkovská Zdychava a zľava priberá Krokavku. Vstupuje do Revúckej vrchoviny, preteká obcou Rovné a tok rieky sa stáča viac na juh. Tečie obcou Potok, z pravej strany priberá Dobrú a preteká oblasťou s výskytom porastu jelše a vzácneho perovníka pštrosieho (PP Alúvium Blhu).

Koryto rieky sa ďalej rozširuje, preteká obcou Hrušovo, priberá pravostranný Striežovský potok (243,1 m n. m.) a tečie krasovou oblasťou (Drienčanský kras) s viacerými jaskyňami na oboch brehoch. Ďalej sa stáča na juhovýchod, preteká okrajom obce Drienčany a vteká do vodnej nádrže Teplý Vrch. Pod priehradným múrom tečie cez obec Teplý Vrch na juh, sprava priberá Papču (202,3 m n. m.), preteká cez obec Veľký Blh a medzi obcou Uzovská Panica a osadou Semsurov priberá sprava Dražický potok.

Potom tečie na juhovýchod súbežne s Rakytníkom na ľavej strane, popri obci Tomášovce, priberá sprava Tomášovský potok a pri obci Rakytník aj rovnomenný prítok. Následne preteká okolo obcí Bátka a Dulovo, tu priberá z pravej strany Hnojník, tečie okrajom obcí Žíp, Vieska nad Blhom a Radnovce, pri ktorej priberá pravostranný Radnovský potok. V smere toku ďalej nasledujú obce Cakov, Ivanice a Zádor na ľavom brehu a na katastrálnom území obce Rimavská Seč sa v nadmorskej výške cca 155 m n. m. vlieva do Rimavy.

Súradnice: 48°17′57″S 20°15′53″V / 48,299141°S 20,264839°V / 48.299141; 20.264839