Kamenistý potok (prítok Stužickej rieky)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kamenistý potok

(prítok Stužickej rieky)

Dĺžka toku 2,2 km
Plocha povodia ? km²
Rád toku VIII.
Povodie Uh
Prameň Kremenec, Bukovské vrchy
Ústie Stužická rieka, Nová Sedlica
Hydrologické poradie 4-30-05-002
Číslo recipienta 4-30-05-36??

Kamenistý potok je potok v najseverovýchodnejšej časti Slovenska, na území okresu Snina. Je to ľavostranný prítok Stužickej rieky, meria 2,2 km a je tokom VIII. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Tečie v Bukovských vrchoch, kde pramení v podcelku Bukovce na juhozápadnom svahu Kremenca (1 221 m n. m.) v lokalite Pod Kremencom, v nadmorskej výške približne 1 130 m n. m., na katastrálnom území obce Nová Sedlica a v blízkosti štátnych hraníc s Poľskom a Ukrajinou.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Spočiatku tečie juhozápadným smerom súbežne s ukrajinskou hranicou na ľavom brehu, na severnom úpätí Kalnice (1 004,4 m n. m.) sa stáča a na krátkom úseku tečie na západ. Sprava ďalej priberá prítok z juhovýchodného svahu Kamennej lúky (1 200,9 m n. m.) a pokračuje juhojuhozápadným smerom. Na dolnom toku už tečie severojužným smerom a severoseverovýchodne od Novej Sedlice a západne od hranice s Ukrajinou sa v nadmorskej výške cca 654 m n. m. vlieva do Stužickej rieky.

Potok tečie husto zalesneným územím Národného parku Poloniny, konkrétne územím národnej prírodnej rezervácie Stužica. Prameň Kamenistého potoka je najvýchodnejšie lokalizovaným prameňom vodného toku na území Slovenska.

Fotogaléria[upraviť | upraviť zdroj]