Stužická rieka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stužická rieka
Dĺžka toku 7,9 km
Plocha povodia ? km²
Rád toku VII.
Povodie Uh
Prameň Čierťaž, Bukovské vrchy
Ústie Uh, Ukrajina
Hydrologické poradie 4-30-05-002
Číslo recipienta 4-30-05-3665

Stužická rieka (ukr. Stužycja) je potok v najseverovýchodnejšej časti Slovenska, na území okresu Snina. Je to prítok Uhu, meria 7,9 km (z toho 4,3 km na území Slovenska) a je tokom VII. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Preteká geomorfologickým celkom Bukovské vrchy, pramení v podcelku Bukovce na južnom svahu Čierťaže (1 071,0 m n. m.) v nadmorskej výške približne 950 m n. m., na katastrálnom území obce Nová Sedlica.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

V pramennej oblasti tečie severojužným smerom, severovýchodne od Kýčery (857,1 m n. m.) sa oblúkom stáča a pokračuje na juhovýchod. Následne postupne priberá niekoľko ľavostranných prítokov: najprv prítok z východného svahu Čierťaže, potom prítok z juhozápadného svahu Hrúbok (1 186,4 m n. m.), krátky prítok z južného úpätia Hrúbok, ďalej prítok (1,9 km) zo západného svahu Kamennej lúky (1 200,9 m n. m.) a prechodne tečie východným smerom. Zľava ešte priberá Kamenistý potok, mení smer toku viac na VJV a vteká na územie Ukrajiny. Tam priberá zľava najprv občasný prítok z východného svahu Kalnice (1 004,4 m n. m.), následne prítok z juhovýchodného svahu Kalnice, výrazne esovito sa stáča a z tej istej strany priberá významný prítok (2,2 km) z južného svahu Kremenca (1 221 m n. m.). Napokon sa stáča smerom na juh, sprava priberá tri krátke prítoky zo severovýchodných svahov vrchu Kičera pierša (721,0 m n. m.) a na území obce Stužycja ústi v nadmorskej výške cca 474 m n. m. do Uhu.

Stužická rieka preteká husto zalesneným, neobývaným územím národného parku Poloniny, pričom celý úsek na území Slovenska je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Stužica.

Fotogaléria[upraviť | upraviť zdroj]