Hlboký potok (prítok Ladomirky)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hlboký potok
potok
Hluboky potok pri sutoku do Ladomirky.JPG
Zdrojnica Brdo
Ústie Ladomirka, Krajná Poľana
Dĺžka 5,7 km
Povodie Ondava
Hydrologické poradie 4-30-08-022
Číslo recipienta 4-30-08-4119
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Hlboký potok (miestne označovaný ako Hluboký potok) je potok v hornom Šariši, v severovýchodnej časti okresu Svidník. Je to pravostranný prítok Ladomirky, meria 5,7 km a je tokom VI. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Preteká severozápadným výbežkom Laboreckej vrchoviny, kde pramení pri štátnej hranici s Poľskom, na juhozápadnom svahu vrchu Brdo (645,7 m n. m.) v nadmorskej výške cca 470 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie sprvu smerom na JJV, zľava priberá prítok z oblasti Bieleho kopca na juhovýchodnom svahu Brda, následne vytvára oblúk prehnutý na východ a sprava priberá krátky prítok. Ďalej prechodne tečie severojužným smerom, z ľavej strany priberá krátky prítok prameniaci ZSZ od Zvezlej (563,4 m n. m.) a tečie intravilánom obce Krajná Bystrá. Tu sa to potoka výrazným oblúkom ohýba znovu na východ, priberá ľavostranný prítok z južného úpätia Zvezlej a pod obcou svoj najvýznamnejší prítok, ktorý vzniká severovýchodne od kóty Za bučkami (526,6 m n. m.), Následne sa potok esovito stáča a ďalej už pokračuje viac-menej severojužným smerom. Napokon podteká štátnu cestu č. 21 a poniže obce Krajná Poľana (cca 1 km na západ od nej) ústi v nadmorskej výške približne 309 m n. m. do Ladomirky.