Burger King

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Burger King
Burger King
Právna formaakciová spoločnosť
Odvetviegastronómia
Založená1954
ZakladateľJames McLamore a David Edgerton
Sídlo5505 Blue Lagoon Drive, Miami-Dade County, Florida, USA
PôvodUSA
VedenieAlexandre Behring (Predseda RBI)
Daniel S. Schwartz (CEO)
José E. Cil (Prezident)
Joshua Kobza (CFO)[1]
Územný rozsahcelosvetový
Priemyselpotravinársky
Produkciahamburger, hranolky, limonáda, hot dog a dezert
Obrat 17 miliárd USD (2018)
Zisk 2 miliardy USD (2018)
Dcérske spoločnostiTim Hortons
VlastníkRestaurant Brands International
Webbk.com
Burger King v USA
Krajiny, kde má prevádzky Burger King

Burger King (BK) je celosvetový reťazec reštaurácií rýchleho občerstvenia, ktorý sa špecializuje na veľké, na ohni grilované hamburgery. Prvá reštaurácia bola otvorená 4. decembra 1954 v Miami na Floride v USA. V Austrálii je spoločnosť prevádzkovaná pod značkou Hungry Jack's. Dnes prevádzkuje Burger King 17,796 reštaurácií vo viac než 74 krajinách sveta.

Hlavným produktom je burger Whopper, ktorý sa predáva aj v iných variantoch od najmenšieho Whopper Junior až po Triple Whopper. Skladá sa z grilovaného mletého hovädzieho mäsa v žemli posypanej sezamovými semiačkami s majonézou, zeleninou a inými prísadami.

Na Slovensku bola prvá reštaurácia Burger King otvorená 26. marca 2010 v obchodnom centre Eurovea v Bratislave[chýba zdroj] a krátko na to zatvorená, následne spoločnosť odišla zo slovenského trhu.

Svoju prvú prevádzku od predošlého odchodu zo Slovenska, otvorila v bratislavskom obchodnom centre Bory Mall, spoločnosť Amrest.[2] Druhá v poradí sa usadila v obchodnom centre Avion a tretia bratislavská pobočka je v Auparku.[3] Prvá prevádzka Burger Kingu mimo Bratislavy, je v obchodnom centre Aupark v Košiciach.[4] Prvá DRIVE THRU reštaurácia na Slovensku bola otvorená 7. marca 2022 pri obchodnom centre Eperia v Prešove.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Form 10-K [online]. sec.gov, [cit. 2019-05-01]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. Burger King odštartoval v bratislavskom Bory Mall [online]. gastroweb.sk, [cit. 2019-05-01]. Dostupné online.
  3. Burger King v SR chystá samoobslužné kiosky či appku, zvažuje rozvoz. Aktuality.sk (Bratislava: Ringier Axel Springer Slovakia), 2019-04-01. Dostupné online [cit. 2019-05-01].
  4. CEBROVÁ, Linda. Burger King mieri na východné Slovensko. Zverejnil prvú pracovnú ponuku [online]. startitup.sk, 2019-04-30, [cit. 2019-05-01]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Burger King