Cairo poets

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Cairo poets (doslova Káhirskí básnici) bolo zoskupenie anglosaských autorov literatúry v Káhire počas druhej svetovej vojny v severnej Afrike. Literárne aktivity zoskupenia nadviazali na predvojnových autorov, medzi ktorými boli aj akademici. Vznik zoskupenia bol dôsledkom prítomnosti britskej armády v Egypte počas vojny.

V rokoch 1942 – 1944 sa sformovali dve hlavné skupiny básnikov:

  • skupina Personal Landscape, zoskupená okolo rovnomennej publikácie, ktorú založili Lawrence Durrell, Robin Fedden a Bernard Spencer a ktorá vydávala básne;
  • skupina Salamander, zoskupená okolo časopisu a série antológií Oasis, pozostávalia najmä z príslušníkov armády a vytvorila zbierku 17 000 básní.

Básnici ako Terence Tiller alebo George Fraser boli členmi oboch skupín. Vojnový básnik Keith Douglas sa spája so skupinou Personal Landscape. Autori Alan Rook, John Gawsworth a John Waller publikovali v časopise Salamander.

Diela viacerých „Káhirských básnikov“ boli uverejnené v roku 1941 vo vydaní „Poets in Uniform“ (Básnici v uniforme) časopisu Poetry London, ktorý vydával Meary Tambimuttu.

Anglická literárna prítomnosť pretrvávala v Káhire aj po vojne, v osobe autorov ako Percy Howard Newby, Robert Liddell, Denys Johnson-Davies, Hilary Topham Corke alebo Dennis Joseph Enright.

Personal Landscape: An Anthology of Exile[upraviť | upraviť zdroj]

Do antológie Personal Landscape: An Anthology of Exile z roku 1945 boli zaradení autori Keith Douglas, Lawrence Durrell, Harold Edwards, Robin Fedden, George Fraser, Diana Gould, Charles Hepburn, Robert Liddell, Olivia Manningová, Elie Papadimitiou, Hugh Gordon Porteus, George Seferis, Ruth Speirs, Bernard Spencer, Terence Tiller a Gwyn Williams.

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

  • Many Histories Deep: The Personal Landscape Poets in Egypt 1940-45 (1995) Roger Bowen
  • Personal Landscapes: British Poets in Egypt during the Second World War by Jonathan Bolton
  • From Oasis into Italy (1983), antológia pokračujúcej „Salamander Oasis Trust“

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]