Chameleón jemenský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Chameleón jemenský
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Chamaeleo calyptratus
Duméril & Bibron, 1851
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Chameleón jemenský (lat. Chamaeleo calyptratus) je druh veľkého chameleóna žijúceho v hornatých oblastiach Jemenu a Saudskej Arábie.

Obýva vlhké a krovinaté a lesnaté miesta. Žije samotárskym životom, dožíva sa veku piatich rokov.

Živí sa hmyzom, mláďatami drobných stavovcov a občas aj rastlinnou stravou.

Samičky kladú niekoľkokrát do roka okolo tridsať vajíčok, ktoré zahrabávajú do zeme. Mláďatá sa liahnu po piatich mesiacoch.

Samec má ako základnú farbu zelenú, ktorá sa v závislosti od nálady mení zo svetlej citrónovej zelenej do jednoliatej tmavej olivovej až hnedej. Zelená základná farba je prerušovaná pruhmi a škvrnami žltej, hnedej a modrej. Nerozmnožujúce sa samice a mladé chameleóny majú obvykle jednotnú zelenú farbu s bielymi fľakmi. Rozmnožujúce sa a gravidné samice sú výrazne temne zelené s modrými a žltými škvrnami. Výraznosť týchto znakov závisí od niekoľkých faktorov, okrem iného aj od zdravia, nálady a teploty jaštera. Okolie na ich farbu nemá skoro žiadny vplyv.

Tento chameleón má mimoriadne dlhý jazyk, ktorý je prispôsobený na lapanie koristi. Jeho oči sú nezávisle pohyblivé. Prsty na nohách mu zrastajú do skupín. Chvost má tiež dlhý a silný. Dokáže na ňom visieť bez držania nohami aj s nimi.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]