Charles Perrault

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Charles Perrault
Charles Perrault
Narodenie12. január 1628
Paríž, Francúzsko
Úmrtie16. máj 1703 (75 rokov)
Paríž, Francúzsko
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Charles Perrault
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Charles Perrault

Charles Perrault (* 12. január 1628, Paríž, Francúzsko – † 16. máj 1703, Paríž) bol francúzsky rozprávkar.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa do rodiny advokáta Pierra Perraulta ako siedme dieťa. Študoval právo na College de Beauvais a potom od roku 1654 pracoval v Správe hlavnej pokladnice pod vedením staršieho brata Pierra. Roku 1663 ho minister Colbert vymenoval za sekretára takzvanej malej akadémie, neskôr nazvanej Akadémia nápisov a literatúry.

Roku 1671 sa stal členom Francúzskej akadémie, oženil sa s Marie Guichon, s ktorou mal štyri deti. Roku 1678 Marie v mladom veku zomrela.

Po Colbertovej smrti v roku 1683 skončila aj Perraultova politická kariéra, keďže však bol finančne dostatočne zabezpečený, mohol sa po ženinej smrti venovať výchove svojich detí a písaniu.

Verejne známym sa stal básňou Storočie Ľudovíta Veľkého (1687) a štvorzväzkovým dielom Paralela Starých a Moderných (1688 – 1692). Starí a Moderní bolo označenie dvoch literárnych táborov, ktoré sa neznášali, navzájom písali o tom druhom tábore epigramy, traktáty a články plné nenávisti. Starí presadzovali klasické princípy tvorby, Perrault sa hlásil k Moderným.

Aj keď sa Perrault svojou predošlou tvorbou zviditeľnil, skutočný úspech dosiahol až zbierkou rozprávok, ktoré vyšli v roku 1697 pod názvom Príbehy alebo Rozprávky zo starých čias s ponaučeniami. Zbierka obsahovala jedenásť rozprávok písaných v próze, neskôr k ním pridal ešte tri zveršované rozprávky. Dielko bolo mimoriadne úspešné, ustavične sa z neho vyhotovovali ďalšie dotlače a vydávali sa nové vydania.

Perrault je aj autorom knihy Spomienky z môjho života, ktorú venoval svojim synom a synovcom.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]Predchodca
Jean de Montigny
Kreslo 23
Francúzska akadémia

1671-1703
Nástupca
Armand Gaston Maximilien de Rohan