Chrám svätého Bazila Veľkého (Krajné Čierno)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Cerkov svojím stavebným vykonaním sa odlišuje od iných cerkvi v okrese Svidník.
Južný pohľad na cerkov, ktorá je z eteriéru krýta šindľom.
Zvonica na západnej strane cerkvi.

Chrám svätého Bazila Veľkého je gréckokatolícka cerkva v obci Krajné Čierno v okrese Svidník.

Trojdielna zrubová cerkva sv. Bazila Veľkého bola postavená koncom 18. storočia. Zrub z exteriéru je krytý šindľom. Strešná krytina je taktiež šindeľ z ručne štiepaných klátikov ihličnanov. Pôdorys cerkvi pozostáva z troch štvorcov usporiadaných v jednej línii, začínajúc z východnej strany presbytériom, štvorcovou loďou a na západe končiacim babincom. Šírka babinca je totožná so šírkou lode. Vo svätyni a v lodi je zrubový systém vnútorného usporiadania. V obidva priestory sú zakončené kupolami v podobe zrezaného ihlana. Veža nad babincom je približne rovnakých rozmerov ako šírka presbytéria. Ochrana veže je realizovaná vertikálnymi doskami z ihličnanového dreva a nie zo šindľu ako u ostatných častiach cerkvi. Tieto dva priestory od seba oddelené loďou vzájomne harmonizujú a vytvárajú optický jednotný systém celej stavby.

Dvojstupňová štvoruhlová stanová strecha nad loďou na hrebeni má malú kužeľovitú striešku (nie s cibuľovými nadstavcami, ako v Ladomirovej, Hunkovciach, Bodružali a Miroli), na ktorej je kovaný kovový kríž. Strecha nad presbytériom je upravená, valbová z jednej strany ukotvená na loď, na hrebeni so štvorcovým nadstavcom zakončeným kužeľovitou strieškou s krížom.

Cerkva svojou architektúrou patrí medzi byzantské sakrálne stavby, kde je vykonávaný východný obrad a cirkevná liturgia Jána Zlatoústeho. Interiér cerkvi tvorí barokový ikonostas s polychrómovanou drevorezbou a s ikonami, ktoré boli zhotovené v 18. storočí. V cerkvi sa nachádzajú tiež ikony zo staršieho obdobia. Cerkva je ohradená drevenou zrubovou ohradou, na ktorej je šindľová strieška. Vstup do objektu cerkvi je cez bránu s kužeľovitou strieškou pokrytou šindľom. Cerkva bola obnovená v rokoch 1947 až 1948 a na začiatku 21. storočia.

Pozoruhodnosťou je, že na začiatku obce je ešte jedna drevená cerkva pokrytá plechovou krytinou.

Zaujímavosťou drevených cerkvi vo svidníckom regióne je, že boli budované v čase panovania Márie Terézie. Z tohto obdobia je najstaršia v Ladomirovej, ktorá bola postavená v 1742 roku a najmladšie v Krajnom Čiernom a Hunkovciach. Do rovnakého obdobia je možno zaradiť cerkvu z Vyšného Komárnika, ktorá vyhorela v novembri 1914 pri bojových operáciách prvej svetovej vojny.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Chrám sv. Bazila Veľkého : Krajné Čierno. Občianske združenie Naše pamiatky. ISBN 80-969130-0-X
  •  Drevené gréckokatolícke chrámy na východnom Slovensku. Svidník a okolie. Prešov : PETRA n.o., 2007, s. 50-61: "KRAJNÉ ČIERNO, Gréckokatolícky chrám sv. Bazila Veľkého z roku 1730, NKP". ISBN 978-80-8099-010-7
  • Syrový, B.: Architektura, Oborové endyklopedie SNTL., SNTL, Praha 1973.
  • Herout, Jaroslav: Slabikář návštěvníků památek,Naše vojsko, 1980.
  • Baleka, Jan: Výtvarné umění malířství/sochřství/grafika. Výkladový slovník academia. Praha 1997.
  • Dudáš M. a kol.: Drevené kostoly. Edícia Kultúrne Krásy Slovenska. Vyd. Dajama, Bratislava, 2007 (ISBN 80-89226-14-0)
  • Dejiny ruského umenia, Bratislava, Pallas 1977, str. 83.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 49° 21′ 01″ s.š., 21° 39′ 50″ v.d.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]