Christina Aguilerová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Christina Aguilerová
Christina Aguilera Sanremo.jpg
Základné informácie
Popis umelca americká speváčka
Rodné meno Christina María Aguilera
Umelecké mená Xtina, Baby Jane, Chris
Narodenie 18. december 1980 (35 rokov)
USA Staten Island, New York, USA
Žáner R&B, dance pop, džez, Latin pop, pop, teen pop, swing jazz, pop rock, synthpop
Roky pôsobenia 1998–súčasnosť
Vydavateľstvá RCA Records
Webstránka www.christinaaguilera.com

Christina María Aguilerová (angl. Christina María Aguilera; * 18. december 1980, Staten Island, New York) je americká speváčka a textárka. Patrí k najúspešnejším speváčkam a ženám showbiznisu prvej dekády 21. storočia. Po odspievaní piesne „It's A Man's World“ na Grammy Award 2007 o nej Céline Dion povedala, že je „pravdepodobne najlepšou vokalistkou na svete“.[1]

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Christina Aguilera - Back to Basics Tour.

Christina Aguilera mala ťažké detstvo. Jej otec fyzicky napádal jej matku a rodičia sa rozviedli, keď mala 7 rokov. Matka, Christina i jej sestra Rachel sa následne odsťahovali k babke. Tá objavila Christinin talent a začala pre ňu vybavovať rôzne vystúpenia. V roku 1998 naspievala pieseň Reflection pre animovaný film Mulan, ktorou zahájila svoju kariéru.

1999 - 2002: Začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Jedna z nahrávok, ktorú babka odoslala do súťaže (konkurzu), zaujala porotu natoľko, že v roku 1998 bola Christina požiadaná, aby naspievala pieseň Reflection pre animovaný film Mulan. Vďaka tomu získala nahrávaciu zmluvu s RCA records na debutový album. Ten vyšiel 24. augusta s názvom Christina Aguilera. Predalo sa ho viac ako 14 miliónov kusov a dostal sa na vrcholy hitparád. Za album dostala cenu Grammy Award pre najlepšieho nováčika.
Prvým singlom sa stala pieseň Genie In A Bottle. Za ňu dostala cenu Grammy za najlepší ženský výkon.

Ďalším singlom bola pieseň What A Girl Wants. Túto pieseň upravila v roku 2003 na turné k albumu Stripped tak, že pridala vysoké tóny. Na svojom druhom turné k albumu Back to Basics ju zaspievala v štýle reggae.

Ďalej ako single vyšli piesne Come On Over a I Turn To You, ktoré rovnako obsadzovali prvé miesta hitparád.

V roku 2000 nahrala album Mi Reflejo, španielsku verziu jej prvého albumu. Za album získala cenu Latino Grammy Award za najlepší ženský popový album. Predalo sa ho 2,1 milióna kusov.

24. októbra 2000 vydala album s názvom My Kind of Christmas. Tento vianočný album dosiahol 28. miesto v hitparáde Billboard 200 a predalo sa ho 3 milióny kusov.

V roku 2001 Christina spolu s Pink, Myou a Lil`Kym prespievali skladbu Lady Marmalade pre soundtrack k filmu Moulin Rouge. Pieseň bola ocenená cenou Grammy a zaradila sa na prvé miesta hitparád.

2002 - 2003: Éra Stripped[upraviť | upraviť zdroj]

Christina počas vystúpenia na turné "Stripped World Tour".

29. augusta 2002 vyšiel Christinin štvrtý štúdiový album naspievaný v angličtine s názvom Stripped. Na tomto albume sa z väčšej časti podieľala aj ako autorka piesní. Objavujú sa tu viaceré hudobné štýly ako r’n’b gospel, soul, balada, pop, rock, hip hop a džez. Názov, ktorý sa dá zjednodušene preložiť slovom „Nahá“, odôvodnila speváčka tým, že je to jej veľmi osobný album. predalo sa ho 11 miliónov kusov.

Prvým singlom bola pieseň Dirrty, ku ktorej speváčka natočila kontroverzný videoklip. Ďalším singlom bola pieseň „Beautiful“, ktorá sa stala celosvetovým hitom a získala cenu Grammy. Taktiež mimoriadne úspešným singlom sa stala pieseň „Fighter“. Ďalšie dva single „Can't Hold Us Down“ a „The Voice Within“ sa držali na popredných miestach hitparád.

Spolu s Justinom Timberlakom odohrali turné s názvom Justified Stripped Tour. Po ňom sa vybrala speváčka na svoje vlastné turné s názvom Stripped. Navštívilo ho vyše 750 000 návštevníkov vo viac ako 80 mestách po celom svete. Posledný koncert v Londýne bol vydaný na DVD nosiči.

V roku 2004 naspievala singel „I Car Wash“, ktorý nahrala spolu s Missy Elliot pre animovaný film Príbeh žraloka.

2006 - 2008: Éra Back to Basics[upraviť | upraviť zdroj]

Christina počas piesne „Dirrty“ na turné v časti cirkus

15. augusta 2006 bol vydaný Christinin piaty štúdiový album s názvom Back to Basics. Preklad názvu Späť ku koreňom, hovorí o hudobnom štýle albumu. Christina Aguilera sa vrátila k starým hudobným štýlom, typickým pre 20. roky, avšak piesne znejú moderne. Album je zložený z dvoch CD. Na prvom sú moderné piesne v starom hudobnom štýle a na druhom piesne s textami s motívom cirkusu.

Prvým singlom sa stala víťazná pieseň ceny Grammy „Ain't No Other Man“. Väčší úspech u nás zaznamenal až druhý singel „Hurt“. Tretí singel „Candyman“, naspievaný v štýle swingu, získal nomináciu na cenu Grammy. Posledným, štvrtým singlom sa stala pieseň „Slow Down Baby“ pre Ameriku, pre Európu bol vydaný singel „Oh Mother“. V tejto piesni spieva Christina o svojom ťažkom detstve.

Turné k albumu chcela speváčka odohrať v malých kluboch po USA, no fanúšikovia si vyžiadali veľkú show v preplnených arénach. Koncerty na turné Christina rozdelila na štyri časti. V prvej časti spievala piesne z prvého CD, kedy sa pódium zmenilo na 20-te roky, v druhej časti to bol bar , v tretej časti sa scéna zmenila na cirkus. V štvrtej, poslednej časti nazvanej Encore, v preklade „poďakovanie“, zaspievala piesne „Beautiful“ a „Fighter“.

Turné sa konalo vo viac ako 80 mestách po celom svete a bolo veľmi úspešné - návštevnosťou prekonalo turné všetkých ostatných spevákov v rokoch 2006 až 2007. Počas neho Christina otehotnela, a tak musela zrušiť posledné štyri vystúpenia v Austrálii. Posledný koncert v austrálskom Adelaide bol vydaný na DVD.

2008 - 2010: Éra Keeps Gettin' Better[upraviť | upraviť zdroj]

Album uviedla speváčka k dekáde pôsobenia na hudobnej scéne. Obsahuje jej najväčšie hity ako sú „Beautiful“, „Fighter“, „Come On Over“, „Genie In A Bottle“, dve nové piesne „Keeps Gettin' Better“ a „Dynamite“, ale aj 2 prerobené skladby - „Genie 2.0“ a „You Are What You Are (Beautiful)“.

2010: Éra Bionic[upraviť | upraviť zdroj]

V júni 2010 Christina predstavila verejnosti svoj v poradí už šiesty štúdiový album Bionic. Nahrávka sa nesie v štýle futurizmu a elektra. CD obsahuje 18 skladieb, Deluxe verzia má o 5 bonusových piesní viac. Za prvý týždeň sa na celom svete predalo asi 210 000 kópií. Album sa dostal nakrátko i na vrchol americkej hitparády Billboard 200, no o týždeň klesol na 36. miesto.

V januári odspievala prvýkrát pieseň „Lift Me Up“. 13. apríla 2010 bol vydaný singel „Not Myself Tonight“. 26. mája 2010 odspievala na súťaži "American Idol" pieseň „You Lost Me“.

V roku 2011 Christina Aguilera zrušila svoje plánované turné k albumu Bionic.

Premiéra jej nového filmu „Burlesque“ sa uskutočnila vo februári 2011. Vo filme si Christina zahrala po boku speváčky Cher.

2012 - 2014: Éra Lotus[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti Christina pôsobí ako kouč v speváckej súťaži The Voice a 9. novembra 2012 vydáva svoj siedmy štúdiový album Lotus. 28. septembera 2012 uviedla aj nový videoklip k piesni „Your Body“ z pripravovaného albumu. 3. novembra 2012 Christina pridala na svoj youtube kanál CAguileraVEVO ešte pred oficiálnym vydaním albumu baladu „Blank Page“.

Ešte v tom istom roku vyšla na Pitbullovom albume Global Warming pesnička "Feel This Moment", v ktorej po jeho boku účinkuje aj Aguilera. Okrem tejto pesničky, ktorá sa v 2013 stala úspechom, vydala 8. mája 2013 spolu s Alejandrom Fernández single "Hoy Tengo Ganas De Ti", ten sa ale umiestnil iba v latinských rebríčkoch.

29. augusta 2013 zverejnila video k pesničke "Let There Be Love" z jej Album Lotus.

V septembri 2013 nahrala pieseň "We Remain", ktorá bola ako single vydaná 1. októbra 2013 a použitá v soundtracku filmu Hry o život - Skúška ohňom.

V novembri vyšla ďalšia pieseň, kde bolo po boku počuť aj Aguileru. Táto pieseň - Say Something - obsahujúca aj vokály skupiny A Great Big World mala vo severnej Amerike komerčný úspech. Dva dni sa držala na prvej priečke v "iTunes-rebríčkoch", dostala sa na 1. priečku digitálnych pesničiek a celkovo sa umiestnila na 4. miesto v americkej všeobecnej hitparáde Billboard Hot 100. V kanadskej hitparáde sa skladba dostala dokonca na 1. priečku.

2014 - súčasnosť: svadba a ôsmy štúdiový album[upraviť | upraviť zdroj]

14. februára sa Matthew Rutler a Christina Aguilera zasnúbili. 28. marca 2014 Aguilera oficiálne potvrdila fámy o novom bábätku a spomenula aj, že to bude dievčatko.

Potvrdená bola aj práca na novom albume. Už v lete roku 2013 sa šírili klebety o novom albume. V decembrovom čísle "ELLE Brazil" spomenula speváčka v Interview, že v roku 2014 má v pláne písanie nových skladieb [2]. V marcovom čísle časopisu "Hot Hollywood" potvrdila, že sa jedná o nový album. Vraj ju zásnubenie dalo "do prúdu a intenzity". [3]

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2005 sa vydala za Jordana Bratmana a začiatkom roka 2008 sa jej narodil syn Max.[4] Počas nakrúcania filmu „Burlesque“ si našla nového priateľa Matthewa Rutlera a v októbri 2010 sa so svojím manželom rozviedla.

Hlasový rozsah[upraviť | upraviť zdroj]

V dokumente MTV All Eyes on Christina povedal John Norris, že Christina má hlasový rozsah štyri oktávy. Jej hlas je považovaný za soprán. Za povšimnutie stojí tón v piesni Soar, ktorá sa nachádza na albume Stripped.

Jej meno bolo zapísané do Whistle register.

Predajnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Christina Aguilera predala celkovo asi 42 miliónov nosičov.

Charita[upraviť | upraviť zdroj]

Po jej ťažkých skúsenostiach v detstve sa Christina rozhodla pomáhať matkám v núdzi. Je tiež aktivistkou boja proti AIDS. Svoje svadobné dary venovala ľuďom postihnutým hurikánom Katrina.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Diskografia Christiny Aguilery

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Ostatné albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Oficiálne DVD[upraviť | upraviť zdroj]

Oficiálne turné[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Simon Gage (December 2007). Queen of the World. Gay Times Magazine. z 2008-02-03.
  2. http://xtina-web.com/2013/christina-aguilera-elle-brazil-interview-transcript.html
  3. HOT HOLLYWOOD, vydanie 01. 03. 2014/
  4. People Magazine Online 13. január 2008 Christina Aguilera & Jordan Bratman Have a Boy People.com Dostupné online

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]